Zamknij

Ile kosztuje utrzymanie władzy? 16 instytucji pochłania zawrotną sumę

27.08.2021 13:47
Ile kosztuje utrzymanie władzy? 16 instytucji pochłania zawrotną sumę
fot. Jakub Kaminski/East News

Z projektu budżetu na 2022 rok wynika, że utrzymanie 16 najważniejszych instytucji w kraju będzie droższe niż w zeszłym roku. „Fakt” poinformował, że różnica wyniesie aż 1,5 mld zł. Które instytucje zaplanowały podwyżki?

Budżet kraju już na etapie uchwalania ma uwzględniony  deficyt. W projekcie na 2022 rok wynosi on 30 mld zł.

Ile będzie kosztowało budżet państwa utrzymanie 16 najważniejszych instytucji w przyszłym roku? „Fakt” wyliczył, że będzie do 14,2 mld zł. Oznacza to, że planowane wydatki wzrosną od 2 do 15 proc. Każda z rządowych instytucji chce zwiększyć wydatki w 2022 roku.

Ile naprawdę kosztuje utrzymanie rządu? 16 instytucji pochłania zawrotną sumę

Z projektu budżetu wynika, że największy wzrost wydatków planowany jest w sektorze sądownictwa. Aż o 3 mln zł więcej wyda sam Trybunał Konstytucyjny. Wzrośnie kwota, którą będzie trzeba wydać na utrzymanie Sądu Najwyższego, Naczelnego Sądu Administracyjnego i innych sądów. Warto wiedzieć, że minister finansów uwzględnia w projekcie budżetu wydatki, które ustalane są na kolejny rok przez urzędy. A te już na 2022 rok zaplanowały podwyżki urzędniczych uposażeń.

Również Państwowa Inspekcja Pracy ma w planach większe wydatki w przyszłym roku. Ta instytucja chce zwiększyć swój budżet aż o 54 mln zł. Na co mają być przeznaczone dodatkowe środki? Urząd chce zwiększyć liczbę kontrolerów.

Kancelaria Senatu planuje powiększyć w przyszłym roku wydatki o 29 mln zł. Pieniądze pójdą na podwyżki wynagrodzeń polityków.

Planowane jest także zwiększenie budżetu na utrzymanie Kancelarii Prezydenta. Różnica wynosi 8 mln zł. Dodatkowe środki zostaną przeznaczone na remonty m.in. prezydenckiej rezydencji na Helu i Pałacu Prezydenckiego.

Przyszłoroczny budżet Najwyższej Izby Kontroli ma się zwiększyć o 23,5 mln zł. Wyższe będą także uposażenia posłów i diety oraz wydatki na biura poselskie.

Redakcja „Faktu” poinformowała także, że podawane kwoty nie zostały jeszcze ostatecznie zatwierdzone. Mogą zostać zmienione podczas prac Sejmu i Senatu nad projektem.

RadioZET.pl/Fakt