Zamknij

Ile kosztuje organizacja wesela? Koszty, opłaty, wydatki

16.08.2021 19:30
Ile kosztuje organizacja wesela? Koszty, opłaty, wydatki
fot. Bartlomiej Wojtowicz/REPORTER/EastNews

Wartość rynku ślubnego szacowana jest na 7 miliardów złotych. Pary młode w kopertach otrzymują rocznie średnio 2,5-3 miliardy złotych. Sprawdzamy, ile kosztuje zorganizowanie wesela w Polsce.

Lockdown spowodował spowolnienie polskiej gospodarki i zamrożenie wielu sektorów. Przedsiębiorcami, którzy również ucierpieli na pandemii koronawirusa są właściciele biznesów z branży ślubnej. W lutym 2021 roku pisaliśmy o protestach przedstawicieli tej branży przeciwko rządowym zakazom. Sprzeciwiali się oni wielomiesięcznemu zakazowi organizowania wesel.

Politycy podnosili wówczas argument, że to właśnie na takich rodzinnych imprezach następuje wzrost zakażeń koronawirusem. Lekarstwem na odmrożenie gospodarki miał być Narodowy Program Szczepień. Mimo że liczba zaszczepionych nadal jest niewystarczająca do powstrzymania czwartej fali pandemii, to spadający odsetek zakażeń pozwolił na przywrócenie działalności. Sprawdzamy, ile obecnie trzeba zapłacić za zorganizowanie wesela.

Ile kosztuje organizacja wesela? Koszty, opłaty, widełki

Z danych Polskiego Stowarzyszenia Konsultantów Ślubnych wynika, że średni wydatek na wesele, w którym uczestniczy od 100 do 150 osób to kwota między 50 a 80 tys. zł. Najbogatsze pary w Polsce potrafią wydać nawet kilkaset tysięcy złotych na wymarzone przyjęcie ślubne.

Jak pandemia wpłynęła na rynek weselny w Polsce? Zmieniło się to, że wiele par decyduje się na imprezę spontanicznie. Często zmieniane przepisy i niespodziewane obostrzenia sprawiły, że młode pary nie czują się stabilnie i nie chcą czekać. Coraz mniejsze znaczenie ma dzień tygodnia wybierany na imprezę ślubną, a zorganizowanie wesela w tygodniu to koszt niższy średnio od 10 do 15 proc. Nadal jednak najwięcej osób decyduje się na ceremonię w weekend.

Przed pandemią przyjęcia weselne z reguły były organizowane w weekend. To najwygodniejszy termin dla młodych par i ich gości pod wieloma względami. Młodzi nadal najchętniej wybierają sobotę oraz niedzielę na organizowanie przyjęć. Te wciąż są wystawne, a młodzi nie szczędzą pieniędzy na dodatkowe atrakcje. Co ciekawe, są w stanie wydać więcej pieniędzy, jeśli zaproponujemy im nietypowe rozwiązania w postaci dodatkowych, niestandardowych atrakcji.

Joanna Hoc-Kopiej, Dwór Korona Karkonoszy

Jaki jest koszt wesela? Najczęściej młode pary w Polsce wydają na tę imprezę40 tysięcy złotych.W takim przypadku jest to niewielkie przyjęcie dla rodziny i najbliższych.Na liście kosztów narzeczeni uwzględniają m.in.:

  • Catering: od 120 do 500 zł/os.
  • Alkohol i napoje: 5-7 tys. zł
  • Orkiestra: 7-10 tys. zł
  • Wynajem samochodu: 1 tys. zł
  • Uroczystość w urzędzie stanu cywilnego / kościele wraz z przystrojeniem:1-3 tys.zł
  • Koszt zaproszeń: 300-500 zł
  • Strój pani młodej i pana młodego: 10 tys. zł

Ostateczny koszt zależy od osobistych preferencji pary młodej, liczby gości, lokalizacji, posiłków i dodatkowych atrakcji.

– Młoda para coraz częściej chce zaskoczyć swoich gości. W związku z tym wynajmują czekoladowe fontanny, fotobudki czy animatorów. Zdarza się, że młodzi wypuszczają białe gołębie z klatki czy motyle, aby zapewnić sobie szczęście w małżeństwie. Niektóre wesela przybierają mniej formalny charakter, a zamiast orkiestry o oprawę muzyczną dba DJ, niekiedy organizując również karaoke - mówi Joanna Hoc-Kopiej z Dworu Korona Karkonoszy.

RadioZET.pl