Zamknij

Masło znów podrożało? Nietypowe rozbieżności w cenach

25.11.2019 12:30
Ile kosztuje masło? Kostki 250g drożeją, a 200g – kosztują mniej
fot. PIOTR JEDZURA/REPORTER/East News (ilustracyjne)

Analiza cen masła wskazuje na nietypowe rozbieżności. Kostka 250g drożeje, a 200g tanieje. Zdaniem ekspertów to spekulacje na rynku.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin  

Ile kosztuje masło?  Do października bieżącego roku kostka masła 250 g była droższa niż rok temu. Minimalne ceny wzrosły o 26 procent, średnie o 12, a maksymalne – 4 procent. Inny trend zauważono przy mniejszej kostce – 200g. Cena minimalna spadła o 5 procent, średnia i maksymalna o 7 procent - wynika z raportu opracowanego przez analityków firmy Hiper-Com Poland i Grupy Mobilnej Qpony-Blix.

Marcin Lenkiewicz, wiceprezes Grupy Mobilnej Qpony-Blix, uważa, że wzrosty cen w przypadku dużych kostek mogą być podyktowane spekulacjami cenowymi na rynku. Strategie sieci handlowych zapewne wynikają też z ich przeświadczenia, że Polacy są gotowi wydać więcej na ten produkt.

Zobacz także

Susze, powodzie, uboższe zbiory, a także wyższe opłaty za energię to zdaniem ekspertów pośrednie powody wzrostu cen tego produktu. Mowa o dużych kostkach masła. Zdaniem Michała Majszczyka, możliwe jest to, że bardziej opłaca się sprzedaż masła o mniejszej wadze niż tego 250g. Dlatego sprzedawcy starali się tak kreować ceny, aby zakup mniejszego opakowania wydawał się bardziej korzystny. I taka strategia powinna się dalej utrzymać – komentuje ekspert z Data Analyst Manager w Hiper-Com Poland.

Jak podsumowuje ekspert z Hiper-Com Poland, masło o wadze 250g może być chętniej kupowane przez konsumentów niż artykuł ważący 200g.

Nawet ewentualnie podniesienie ceny większego opakowania nie powinno odbić się negatywnie na jego sprzedaży. Z drugiej strony, możemy mieć do czynienia z forsowaniem przez sieci i producentów mniejszej kostki, co w finalnym rozrachunku pozwoli im zarobić więcej przy sprzedaży takiej samej ilości produktu 

– czytamy w raporcie.

RadioZET.pl/MondayNews