Zamknij

Ile zapłacimy za choinkę? Polacy wydają coraz więcej pieniędzy

13.12.2019 16:05
Ile kosztuje choinka? Ceny w 2019 roku. Gdzie kupić drzewko?
fot. Shutterstock/Happy Hirtzel (ilustracyjne)

Polacy wolą kupić dużą choinkę i zapłacić za nią nawet 250 złotych. Małe drzewka, do 50 złotych są najmniej popularne.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin 

40 procent ankietowanych zamierza w tym roku nabyć choinkę za średnio 150-250 złotych. 20 procent Polaków myśli o zakupie drzewka za 100-150 złotych. O małej choince myśli tylko co dwudziesta osoba. Na promocje jednak nie ma co liczyć – wskazują analizy.

Z badania, przeprowadzonego przez międzynarodową firmę Hiper-Com Poland i Grupę Mobilną Qpony-Blix, wynika, że większe zarobki Polaków przekładają się na większe wydatki.

Uważam, że wydanie około 200 zł na choinkę to bardzo dużo. Te deklaracje ankietowanych wyraźnie świadczą o wzroście dochodów. Ci, którym sytuacja się polepszyła, są gotowi przeznaczyć więcej pieniędzy na takie zakupy. Odpowiedzi badanych wskazują również na dużą siłę tradycji

– komentuje dr Andrzej Maria Faliński, prezes Stowarzyszenia Forum Dialogu Gospodarczego.

Ile kosztuje choinka?

Średnia cena sztucznego drzewka o wysokości do 2 metrów często nie przekracza 150-200 złotych. Tańsze są choinki żywe. W nadleśnictwie można je kupić zazwyczaj w granicach 50 złotych. Jak zaznacza Julita Pryzmont z Hiper-Com Poland, widoczna jest tendencja do stawiania na jakość, a nie na rozmiar drzewka. Wynika to też z faktu, iż 60 procent badanych mieszka w blokach, co uniemożliwia ulokowanie w mieszkaniu dużej choinki.

Zobacz także

Połowa ankietowanych czeka z zakupem drzewka aż do promocji. Jak wskazano w raporcie, w gazetkach ubyło rabatów w stosunku do ubiegłego roku.

Gdzie Polacy kupują choinki?

35 procent ankietowanych zamierza wybrać się na zakupy do sklepów typu DiY (zrób to sam, remontowo-budowlane). Hipermarkety otrzymały 19 procent wskazań, a dyskonty – 15 procent. 12 procent Polaków kupi choinkę i leśnika, a 11 procent – na lokalnych targowiskach.

Zobacz także

W opinii prezesa Stowarzyszenia Forum Dialogu Gospodarczego, w sieciach DiY można spodziewać się najkorzystniejszych cen. Dlaczego? Sklepy te mają niskie koszty utrzymania, a część asortymentu może znajdować się przed budynkiem. Mogą sobie zatem pozwolić na udzielanie rabatów.

RadioZET.pl/MondayNews.pl