Zamknij

Drastyczne podwyżki cen papierosów. Jest nowy plan resortu zdrowia

29.01.2020 08:24
Cena papierosów jeszcze wzrośnie
fot. Shutterstock/fongbeerredhot (ilustracyjne)

Cena papierosów już poszła w górę przynajmniej o złotówkę. To nie koniec podwyżek – resort zdrowia szykuje drastyczne wzrosty cen tytoniu.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin  

Ministerstwo Zdrowia przygotowało Narodową Strategię Onkologiczną. W ramach zniechęcenia Polaków do palenia papierosów, chce maksymalnie zwiększyć akcyzę. Podatek akcyzowy od papierosów do 2028 roku miałby wynieść 75 procent ceny jednej paczki. Przy średniej cenie 18 złotych za paczkę, akcyza wyniosłaby ponad 13 złotych.

Taki pomysł ministerstwa – jak wskazuje „Dziennik Gazeta Prawna” – nie uzyskał poparcia w rządzie. Po negocjacjach stawka akcyzy miała spaść z 75 do 70 procent ceny papierosów.

Zobacz także

Dziennik przypomina, że co czwarty dorosły Polak pali papierosy. Dlatego – zdaniem onkologów – trzeba działać szybko. Ich zdaniem, wzrosty cen papierosów są konieczne. Resort finansów sceptycznie podchodzi jednak do drastycznych podwyżek. Jego zdaniem, jest ze wcześnie na kolejną podwyżkę.

Zbigniew Sobecki, ekspert podatkowy w zespole ds. cła i akcyzy w KPMG w rozmowie z gazetą stwierdza, że racje są po dwóch stronach.

Zobacz także

 – Komisja Europejska w swoich corocznych raportach dotyczących przeglądu akcyzy na rynkach wskazuje, że podatek ten jest jedną z najskuteczniejszych metod ograniczania dostępności papierosów, a co za tym idzie – konsumpcji. Zatem plan resortu zdrowia ma uzasadnienie. Jednocześnie kolejna podwyżka może wywołać zmiany na rynku. Choćby w kwestii zwiększenia atrakcyjności przemytu, co może odbić się na wpływach do budżetu. Tymczasem akcyza od wyrobów tytoniowych jest drugim największym ich dostawcą po paliwach – wskazuje ekspert.  

Nie uatrakcyjniać palenia. Mentolowe papierosy znikną z rynku

Nie tylko rosnąca cena papierosów może przyczynić się do wzrostu szarej strefy. Plany zaostrzenia prawa dotyczące sprzedaży papierosów  także mogą rozbudzić popyt na nielegalne wyroby. Chodzi o unijną dyrektywę, która od maja 2020 wprowadza zakaz rozprowadzania papierosów mentolowych. Zgodnie ze stanowiskiem UE, urozmaicenia papierosów poprzez np. aromaty smakowe mogą nakłaniać konsumentów do ich palenia. 

Zobacz także

Stąd też pomysł zakazu sprzedaży między innymi papierosów mentolowych. Ma on zacząć obowiązywać od 20 maja 2020 roku.

RadioZET.pl/”Dziennik Gazeta Prawna”