Zamknij

Miliardy na loty polityków. Kto najczęściej korzysta z rządowych samolotów?

26.10.2021 09:38
Ile kosztują loty polityków? Dokąd latają rządzący?
fot. RAFAL OLEKSIEWICZ/REPORTER/EastNews

Na co przeznaczono ponad 3 mld zł z wieloletniego programu dotyczącego finansowania lotów polityków? Poza transportem, zakupiono dwa samoloty Gulfstream G550 i trzy boeingi 737-800 NG. Statystyki pokazują, że najczęstszym gościem na pokładzie jest premier Mateusz Morawiecki.

Transport powietrzny najważniejszych osób w państwie oraz jego zabezpieczenie kosztowały w ostatnich latach 3 mld zł. W październiku 2021 roku Andrzej Duda podpisał dwie ustawy związane z finansami państwa. Łączna kwota dochodów budżetu w 2021 r. po nowelizacji wyniesie ponad 483 mld zł. Dochody podatkowe to 425 mld zł, niepodatkowe to 55,5 mld zł, a 2,6 mld zł to środki z Unii Europejskiej i innych źródeł niepodlegające zwrotowi.

Z kolei lotnictwo to sektor, na który znacznie wpłynęła pandemia koronawirusa. Już we wrześniu 2021 roku pisaliśmy o lotach tylko dla zaszczepionych. Tania linia zapowiedziała wówczas wprowadzenie wewnętrznych obostrzeń.

Ile kosztują loty polityków? Dokąd latają rządzący?

Z informacji podanych przez „Dziennik Gazetę Prawną” wynika, że od lipca 2021 roku pasażerem ponad połowy lotów HEAD był Mateusz Morawiecki. Od tego czasu odbyło się ponad 80 takich rejsów, oznacza to, że premier był na pokładzie ponad 40 razy.

Kilka razy leciał do Wrocławia, Katowic czy do Gdańska. Udał się również do Karpacza na Forum Ekonomiczne czy na mazurskie lotnisko Szymany, raz wracał z bazy wojskowej w Mirosławcu. Szef rządu latał także za granicę, m.in. do Brukseli i do Budapesztu

Fragment artykułu DGP

A kto najrzadziej korzysta z rządowej floty powietrznej? W gazecie czytamy, że jest to marszałek Sejmu Elżbieta Witek. Od początku wakacji była pasażerem tylko jednego lotu o statusie HEAD. W porównaniu do innych polityków rzadko podróżuje w ten sposób również marszałek Senatu. Tomasz Grodzki we wskazanym terminie „udał się do Budapesztu, Szczecina (skąd pochodzi), Wiednia, Berlina, Stanów Zjednoczonych (na święto polskich weteranów) oraz do Kijowa".

A gdzie na skali częstotliwości korzystania z transportu lotniczego plasuje się prezydent Andrzej Duda? DGP zauważa „powtarzające się loty na weekend do Krakowa, skąd ten polityk pochodzi". Dziennik przypomniał dla równowagi, że Donald Tusk jako premier regularnie latał na weekendy do swojego rodzinnego Sopotu.

RadioZET.pl/PAP/DGP