Zamknij

NBP: mamy dwa razy więcej banknotów niż 10 lat temu

21.10.2019 08:49
Ile jest pieniędzy w gospodarce
fot. Shutterstock/Marcin Smolinski (ilustracyjne)

2,2 miliarda sztuk banknotów. Taką liczbę odnotowano w trzecim kwartale tego roku. Z danych Narodowego Banku Polskiego wynika, że 10 lat temu pieniędzy było o połowę mniej.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin  

Dekadę temu w gospodarce krążyło 1,9 miliarda sztuk monet i banknotów. Dziś, choć coraz rzadziej posługujemy się gotówką, jest jej dwa razy więcej. NBP podaje, że najwięcej jest banknotów o nominale 100 złotych – 1,3 miliarda sztuk.

Zobacz także

Najmniej jest banknotów o najwyższym nominale – 500 złotych. To stosunkowo „nowy” banknot, został wyemitowany w lutym 2017 roku. Na koniec trzeciego kwartału NBP wylicza, że w obrocie było 19 milionów sztuk banknotów o tym nominale.  

Popularnym banknotem jest 50 złotych. W gospodarce krąży 185,3 miliona sztuk tych banknotów. Tych o nominale 20 złotych było 124 miliony sztuk, a banknotów 10 złotowych było 175,8 miliona sztuk.

Zobacz także

Ile warte są te pieniądze? Bank wylicza, że wartość banknotów wyniosła 228,4 miliarda złotych, a wartość monet będących w obiegu wyniosła 5 miliardów.

Jeszcze w 2015 roku wartość gotówki oszacowano na 162 miliardy złotych. Wówczas NBP informował, że za taką gotówkę można było nabyć 417 tysięcy mieszkań.

Zobacz także

W 2015 roku NBP oszacował, ile waży 162 miliardy złotych w nominale po 100 złotych. Transport takiej gotówki nie byłby łatwy. Ładunek ważyłby około 2672 tony, a jego przewóz wymagałby zorganizowania 107 ciężarówek – wyliczył NBP.

Jaka jest żywotność pieniędzy? NBP szacuje, że banknot zużywa się po 379 dniach. Dopiero po tym czasie trafia ponownie do Narodowego Banku Polskiego. Jak informuje NBP, zużyte lub uszkodzone banknoty i monety można wymienić na nowe w kasie dowolnego banku działającego w Polsce.

Zgodnie z prawem Narodowy Bank Polski ma wyłączne prawo do emisji pieniądza.

Nie należy zapominać o obrocie bezgotówkowym. Choć transakcje bez użycia gotówki są niemalże powszechne, to liczba monet i banknotów stale rośnie. Wartość materialnego pieniądza nie jest jednak większa niż bezgotówkowego. W gospodarce w 2015 roku wartość pieniądza bezgotówkowego oszacowano na 933 miliardy złotych.

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP/NBP