Zamknij

Ile firm przystąpiło do PPK? Oto najnowsze dane

17.12.2019 13:11
Ile firm w PPK? Czy warto przystąpić? Są dane PFR
fot. Piotr Molecki/East News

Największe firmy mają już za sobą wdrażanie Pracowniczych Planów Kapitałowych. Do tej pory prawie 40 procent z nich przystąpiło do programu – poinformował Paweł Borys. 

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin  

39 procent firm zatrudniających więcej niż 250 osób wstąpiło już do Pracowniczych Planów Kapitałowych - poinformował we wtorek prezes Polskiego Funduszu Rozwoju Paweł Borys.

Docelowo do programu może przystąpić 2,9 mln osób pracujących w największych firmach. Obecnie na PPK zdecydowało się 1,1 miliona osób.

Z danych przedstawionych przez Pawła Borysa wynika też, że partycypacja w PPK osób poniżej 55. roku życia wynosi 46 procent.

Pracownicze Plany Kapitałowe są tanim systemem oszczędzania, średnia wysokość opłaty za zarządzanie wynosi 0,37 procent. Fundusz nie ma informacji, by któryś z pracodawców nie wywiązał się z obowiązku stworzenia PPK

- mówił prezes PFR Paweł Borys

Co to jest PPK. Na jakich zasadach można dołączyć do programu?

PPK to nowy, nieobowiązkowy program oszczędzania na emeryturę. Program ma być tworzony wspólnie przez pracowników, pracodawców oraz państwo. 

Zobacz także

Podstawowa wpłata do PPK po stronie pracownika obejmuje 2 proc. jego wynagrodzenia brutto oraz 1,5 proc. wynagrodzenia brutto pracownika, które ma wpłacać pracodawca.

Do interesu dorzuci się także państwo. Dopłata z państwowego Funduszu Pracy wyniesie 20 zł miesięcznie, co w skali roku daje 240 zł. Co więcej, pracownicy w PPK mogą liczyć także na jednorazową wpłatę powitalną – 250 zł.

Zobacz także

Na pierwszy ogień w procesie wdrażania PPK poszły duże firmy. Obowiązek będzie się rozszerzał na mniejsze podmioty – firmy zatrudniające co najmniej 50 osób muszą zacząć wprowadzać PPK od 1 stycznia 2020 roku. Firmy zatrudniające co najmniej 20 osób zaczną wprowadzać program 1 lipca 2020 roku, zaś pozostałe firmy – w 2021 roku.

Polski Fundusz Rozwoju, który jest odpowiedzialny za uruchomienie i wdrożenie PPK zakłada, że systemem docelowo zostanie objętych nawet 7-8 milionów osób.

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP