Zamknij

Ile będzie kosztował płot na granicy z Białorusią?

25.08.2021 14:33
drut kolczasty na granicy z Białorusią
fot. MAREK MALISZEWSKI/REPORTER/East News

Polska w trybie pilnym wybuduje płot na granicy z Białorusią, żeby bronić się przed napływem migrantów. Wiadomo, że ma mieć 2,5 metra wysokości, premier Mateusz Morawicki nie odpowiedział na pytanie, ile będzie kosztował, bagatelizując to zagadnienie. Eksperci policzyli wiec za niego: na ogrodzenie podatnicy wyłożą kilkaset milionów złotych.

Płot na granicy z Białurusią to odpowiedź Ministerstwa Obrony Narodowej na zarzucane Mińskowi rozpętanie wojny hybrydowej za pomocą uchodźców. Rząd przyjął wyjątkowo ostrą postawę, odmawiając koczującym w okolicach Usnarza Górnego migrantom wstępu do naszego kraju.

Płot ma uniemożliwić – a przynajmniej utrudnić – dostanie się do naszego kraju uchodźcom, którzy według polskich władz wykorzystywani są do prób destabilizacji Polski. Ile będzie kosztowało wybudowanie ogrodzenia? Bezpieczeństwo jest bezcenne i nie ma co się nad tym zastanawiać – przekonywał premier Mateusz Morawiecki.

Ile będzie kosztowało ogrodzenie na granicy z Białorusią? Eksperci podali szacunki

Nowy, solidny płot o wysokości 2,5 metra – tak planowaną inwestycję zapowiedział minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak.

Resort wyjawił więcej szczegółów serwisowi money.pl, precyzując jak dokładnie wyglądać ma ogrodzenie.

Powstające ogrodzenie będzie stanowić uzupełnienie istniejącego już odcinka zapory drutowej ułożonej w pasie granicznym z Białorusią. Będzie to płot o wysokości 2,5 m, zbudowany z drutu ostrzowego. Pod ogrodzeniem zostanie rozłożona trójwarstwowa concertina, tak jak ma to miejsce w tej chwili.

MON

Concertina to zapora z drutu kolczastego, która już teraz została rozłożona na granicy. Ile to będzie kosztowało? Oficjalnych wyliczeń nie ma, a premier Morawiecki w wypowiedziach wprost informował, że cena tak naprawdę jest nieważna.

Nie powiem dzisiaj, jaki jest koszt, ale dla zapewnienia bezpieczeństwa Polsce każde środki są słuszne do użycia. Dla mnie przede wszystkim liczy się bezpieczeństwo granic, powaga państwa, zdolność do odparcia prowokacji, ataków hybrydowych, jak te ze strony pana Łukaszenki.

Mateusz Morawiecki

Premier dodał, że Polska nie widzi potrzeby sięgania po środki unijne. Jeśli jednak UE zaproponuje wsparcie, nie omieszkamy z niego skorzystać.

Ile będzie kosztował płot na granicy z Białorusią? Łączna długość granicy wynosi 418 km. Litwa, która też planuje odgrodzić się od tego kraju, a liczące 500 km ogrodzenie zapłacą 150 mln euro, czyli około 690 mln zł. Trzeba jednak wziąć pod uwagę, że ich płot ma być wyższy i mierzyć 4 metry.

Zabezpieczenie Polski płotem identycznym z litewskim kosztowałoby około 570 mln zł – zakładając, że koszta byłyby identyczne. To wcale nie jest oczywiste, jako że inwestycją ma zająć się MON w trybie natychmiastowym. Oznacza to najprawdopodobniej brak przetargu i powierzenie prac wskazanym przez szefa resortu obrony wykonawcom. Taki model nie tylko może nie być tani, lecz także wiązać się z problemami – przekonało się o tym Ministerstwo Zdrowia zamawiając respiratory u handlarza bronią.

Po uwzględnieniu, że polskie ogrodzenie będzie niższe, koszt jego wybudowania został oszacowany przez ekspertów na około 400 mln zł. MON przekazało, że ostateczna cena postawienia płotu na granicy z Białorusią zostanie poznana dopiero po zakończeniu prac. Te mają się rozpocząć jeszcze w sierpniu 2021 roku.

RadioZET.pl/money.pl/next.gazeta.pl