Zamknij

Wiceminister środowiska o kosztach zamknięcia kopalń

16.11.2020 20:28
Ile będzie kosztować koniec górnictwa w Polsce?
fot. PIOTR DZIURMAN/REPORTER/East News (ilustracyjne)

Ile będzie kosztować państwo transformacja energetyczna w Polsce? Według wiceministra środowiska i klimatu aż 200 mld zł i to tylko przez najbliższą dekadę.

Górnictwo w Polsce ma zostać wygaszone do 2049 roku - tak wynika z porozumienia pomiędzy związkowcami i przedstawicielami rządu Mateusza Morawieckiego. W ciągu najbliższych trzech dekad ze środków krajowych oraz unijnych ma zostać przeprowadzona sprawiedliwa transformacja energetyczna. Zakłada ona wygaszenie przemysłu wydobywczego, zapewnienie nowych miejsc pracy dla zwolnionych załóg kopalń oraz inwestycje w odnawialne źródła energii (OZE).

Ile w ciągu najbliższych 10 lat Polska musi wydać pieniędzy, aby ten proces przeszedł w jak najłagodniejszy sposób? Mówił o tym w poniedziałek podczas konferencji Europower wiceminister klimatu i środowiska Adam Guibourgé-Czetwertyński.

Koniec górnictwa w Polsce. Jakie koszty?

Jak mówił, pieniądze te posłużą przede wszystkim do inwestycji dwóch rodzajów. - Pierwszy obszar to przedsięwzięcia prowadzące na różne sposoby do redukcji emisji, drugi - to tworzenie nowych miejsc pracy, gwarantujących rozwój gospodarczy i poprawę jakości życia - wskazał wiceminister.

Zobacz także

Zaznaczył, że z perspektywy polskiego rządu, są trzy pożądane kierunki inwestycji związanych z transformacją energetyczną.

Pierwszy to sprawiedliwa transformacja. Guibourgé-Czetwertyński przypomniał, że Polska ma dodatkowe 3,5 mld euro z Funduszu Sprawiedliwej Transformacji. - Chcemy je wykorzystać na wsparcie tworzenia nowych gałęzi przemysłu, szczególnie w regionach dziś uzależnionych od wydobycia paliw kopalnych - podkreślił. Jak wskazał, te nowe gałęzie, gdzie powinny powstawać miejsca pracy, to np. elektromobilność, pompy ciepła czy technologie wodorowe.

Drugim kierunkiem inwestycji miałoby być „wszystko, co przyczynia się do budowy zeroemisyjnego systemy energetycznego”. Guibourgé-Czetwertyński podkreślił, że powinien on opierać się o energetykę jądrową i morską energetykę wiatrową, ale ważna będzie również rozproszona energetyka obywatelska.

Zobacz także

Trzeci kierunek to poprawa jakości powietrza, w tym inwestycje w ciepłownictwie, efektywności energetycznej budynków, ale także programy jak np. dofinansowanie przez NFOŚ zakupu autobusów elektrycznych.

Warto podkreślić, że tylko Polska Grupa Górnicza (PGG) w ciągu dekady chce otrzymać ok. 4,7 mld euro pomocy publicznej (ponad 20 mld euro). W przeliczeniu na tonę węgla byłby to koszt średnio 23 euro rocznie. Plan transformacji spółki zatrudniającej ponad 39 tys. osób ma trafić do Komisji Europejskiej.

RadioZET.pl/PAP