Zamknij

Ile Polska zarobiła na UE? Wyliczyliśmy kwotę „na czysto”

20.11.2020 15:58
premier Morawiecki wskazujący na środki z WRF 2021-2027
fot. Jakub Kaminski/East News

Unia Europejska przyjęła Polskę 1 maja 2004 roku. Ministerstwo Finansów zdradziło, ile w tym czasie wpłaciliśmy do budżetu Wspólnoty składek i jakie środki otrzymaliśmy w zamian. Czy bycie w UE nam się opłaca?

Unia Europejska malowana jest przez rządzących polityków w coraz mroczniejszych barwach. Premier Morawiecki, dopingowany przez Jarosława Kaczyńskiego i Zbigniewa Ziobrę, wprost zapowiedział zawetowanie nowego budżetu Wspólnoty, jeśli znajdzie się w niej zapis o wstrzymaniu finansowania po stwierdzeniu łamaniu przez rządzących prawa.

Politycy PiS kładą tym samym na szali środki, jakie Polska ma dostać w ramach kolejnej Wieloletniej Ramie Finansowej na lata 2021-2027 oraz Funduszu Odbudowy. Jak chwalił się premier, UE jest gotowa przekazać nam 750 mld zł. Skoro perspektywa utraty takich środków nie spędza rządzącym snu z powiek, to może uczestnictwo w UE nam się nie opłaca? Żeby to sprawdzić, wystarczy sięgnąć po dane opublikowane przez Ministerstwo Finansów.

Ile zyskała Polska na byciu członkiem Unii Europejskiej?

Polska stała się członkiem Unii Europejskiej 1 maja 2004 roku. W czasach pandemii minęła 16. rocznica tego wydarzenia.

Jak poinformowało Ministerstwo Finansów, Polska zapłaciła w tym czasie łącznie 60,9 mld euro składek członkowskich. Z kolei suma środków, które napłynęły do naszego kraju z unijnego budżetu sięgnęła 188,8 mld euro.

Zobacz także

Na członkostwie w Unii Europejskiej zarobiliśmy więc na czysto 127,9 mld euro. Według kursu z 20 listopada 2020 roku jest to 570 mld 770 mln zł. Tyle pieniędzy wpompowała w nasz kraj przez 16 lat Wspólnota.

Najwięcej pieniędzy, bo 121,5 mld euro otrzymaliśmy w ramach dotacji z Polityki Spójności. Środki przekazane ze Wspólnej Polityki Rolnej (w tym dopłaty bezpośrednie dla rolników) stanowiły 61,2 mld euro. Polska otrzymała dodatkowo 1,6 mld euro z Instrumentu „Łącząc Europę” euro oraz 215 milionów euro z Funduszy Migracyjnych. Pozostałe transfery z UE opiewały na kwotę 869 mln euro.

Jak podało Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej, Unia Europejska dofinansowała do tej pory w Polsce 269 420 projektów, przeznaczając na to dokładnie 653 674 432 733,74 zł.

Zobacz także

Ten gigantyczny zastrzyk finansowy zmienił oblicze polskiej gospodarki, która bez wsparcia nie osiągnęłaby tego sukcesu. Wiele inwestycji, które poprawiły jakość życia Polaków, nie doszłaby do skutku.

Jak ostrzega opozycja, zawetowanie przez rząd budżetu UE może pozbawić nas ogromnego wsparcia, potrzebnego nie tylko do utrzymania inwestycji infrastrukturalnych, lecz także do ratowania dotkniętych ciężko przez pandemię i lockdowny polskie przedsiębiorstwa.

Bezpośrednie wsparcie od UE to nie koniec korzyści, jakie Polska wynosi z członkostwa w UE. 80 procent naszego eksportu trafia do krajów Wspólnoty, z którymi mamy dodatni bilans handlowy.

RadioZET.pl/Ministerstwo Finansów/Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej