Zamknij

Ile Jarosław Kaczyński zarobi po wejściu do rządu?

24.09.2020 16:53
Jarosław Kaczyński
fot. JACEK DOMINSKI/REPORTER

Zarobki Jarosława Kaczyńskiego po wejściu do rządu zauważalnie wzrosną. Szef Prawa i Sprawiedliwości może liczyć na wynagrodzenie ministerialne, dietę poselską, dodatek funkcyjny, dodatek stażowy i nagrody jubileuszowe. Do tego polityk pobiera pokaźną emeryturę.

Jarosław Kaczyński przedstawia się jako skromny, nie dbający o finanse osobiste poseł, ale zarobków szefowi Prawa i Sprawiedliwości może pozazdrościć większość Polaków. Prezes PiS jako poseł zarobił bowiem w 2019 roku 124 262 zł i 40 groszy.

Po objęciu teki ministerialnej zarobki Kaczyńskiego wzrosną: polityk może liczyć na podwyżkę w wysokości około 6 000 zł miesięcznie.

Ile zarobi Jarosław Kaczyński w rządzie?

Jak podał szef klubu PiS Ryszard Terlecki, Jarosław Kaczyński miałby objąć w rządzie tekę wicepremiera i nadzorować pracę ministra sprawiedliwości, czyli Zbigniewa Ziobro.

Zobacz także

Dla prezesa Prawa i Sprawiedliwości oznaczałoby to podwyżkę wynagrodzenia z 7 850 zł brutto miesięcznie pensji poselskiej na 10 000 zł brutto miesięcznie pensji ministerialnej. Dokładnych wyliczeń podjął się serwis Money.pl

Kaczyński zachowa do tego dietę poselską w wysokości 2505,20 zł brutto miesięcznie oraz otrzyma dodatek funkcyjny gwarantujący członom rządu dodatkowe 2700 zł brutto.

Prezes PiS po wejściu do rządu będzie więc zarabiać najprawdopodobniej około 15 000 zł brutto miesięcznie. To więcej niż Michał Dworczyk (12,4 tys. miesięcznie) czy Piotr Gliński (14,2 tys. miesięcznie), ale mniej niż Mariusz Błaszczak (15,8 tys. miesięcznie), premier Mateusz Morawiecki (17,4 tys. miesięcznie) czy Zbigniew Ziobro (inkasujący miesięcznie 20,3 tys. złotych).

Zobacz także

Roczne zarobki Jarosława Kaczyńskiego po wejściu do rządu wynosić więc będą około 180 000 zł brutto. Do tej kwoty należy doliczyć wszelkie dodatki i nagrody, jakie będą przysługiwać politykowi na stanowisku wicepremiera.

Roczne przychody Kaczyńskiego będą jednak znacznie większe, jako że pobiera on wysoką emeryturę. Z oświadczenia majątkowego za 2018 rok wynika, że szef PiS otrzymywał około 7740 zł miesięcznie z ZUS, co przekłada się rocznie na 92 872 zł.

Zagłosuj

Zarobki polityków są:

Liczba głosów:

Po zsumowaniu wynagrodzenia i świadczenia emerytalnego do kieszeni Jarosława Kaczyńskiego trafiać będzie ponad ćwierć miliona złotych.

RadioZET.pl/Money.pl