Zamknij

Ikea otwiera się na Ukrainę

Olga Papiernik
12.09.2018 14:52
Ikea
fot. Michal Wozniak/East News

Szwedzki gigant meblowy Ikea zapowiedział w środę, że po latach opóźnień otworzy swój pierwszy sklep na Ukrainie w przyszłym roku.

Ogłoszeno to podczas spotkania ukraińskiego prezydenta Petro Poroszenki z dyrektorem generalnym spółki w Europie Południowo-Wschodniej w Kijowie.

- To właściwy moment dla Ikei, gdy patrzymy na klimat biznesowy i możliwości - powiedział Stefan Vanoverbeke ukraińskiemu przywódcy.

Poroszenko nazwał porozumienie - dobrym sygnałem dla globalnych marek - co znaczyło, że jego kraj poczynił postępy w walce z korupcją.

- Otwarcie sklepu Ikea w Kijowie - powiedział Poroszenko - było kulminacją 13 lat negocjacji.

- Niestety, mogło to nastąpić co najmniej 10 lat temu - powiedział. - Ale klimat inwestycyjny nie pozwolił Ikei podjąć właściwej decyzji w tym czasie.

W 2009 roku największy na świecie sprzedawca mebli powiedział, że otworzy outlet na Ukrainie i kupi działkę w pobliżu Odessy, ale rok później zrezygnował z tych planów, mówiąc, że rynek nie był wystarczająco silny.

Ukraińskie i szwedzkie doniesienia medialne sugerują, że prawdziwym powodem, dla którego się wycofano, było to, że ukraińscy urzędnicy żądali łapówek.

Sama firma wspomniała o problemie, a jeden z wysokich rangą dyrektorów powiedział w 2010 r., Że - Ikea nie ma pieniędzy - aby zapłacić łapówki.

Ukraina, kraj wschodnioeuropejski liczący ponad 40 milionów ludzi, pogrążona jest w korupcji i ubóstwie i walczy z popieraną przez Rosję separatystyczną rebelią na wschodzie.

Konflikt - który wybuchł po aneksji Krymu z Ukrainy w 2014 r. - pochłonął ponad 10 000 ofiar.

W 2015 r. Aivaras Abromavicius, minister gospodarki Ukrainy, odwiedził Sztokholm i poprosił Ikeę, aby założyła sklep w jego kraju.

Przekonywał, że - to byłby ważny symbol - antykorupcyjnej walki Kijowa.

IKEA posiada sklepy w ponad 50 krajach, w tym w postsowieckiej Łotwie, Litwie i Rosji.

W sierpniu tego roku szwedzka grupa odzieżowa H&M otworzyła swój pierwszy sklep na Ukrainie.

ant-osh/as/jh/OP