Zamknij

Igrzyska Europejskie 2023. Ile będą kosztować zawody w Krakowie i Małopolsce?

24.06.2019 12:51
Igrzyska Europejskie 2023. Ile będą kosztować zawody w Krakowie i Małopolsce?
fot. PAP/EPA/ZURAB KURTSIKIDZE (ilustracyjne)

Nie milkną kontrowersje po wyborze Krakowa i Małopolski na organizatora Igrzysk Europejskich w 2023 roku. Poprzednie edycje kosztowały miliardy dolarów. Władze Krakowa liczą na dotację rządową, od której uzależniają swoje zaangażowanie. 

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin

Kraków i Małopolska byli jedynymi kandydatami do organizacji Igrzysk Europejskich za cztery lata. To będzie dopiero trzecia edycja multisportowych zawodów, które są kontynentalną wersją Igrzysk Olimpijskich. 

Miliardy dolarów na organizację

Dotychczas odbyły się dwie edycje – w azerskim Baku w 2015 roku oraz w białoruskim Mińsku, które trwają od piątku i zakończą się 30 czerwca.

Kraków gospodarzem Igrzysk Europejskich w 2023 roku

Przed czterema laty rywalizowało w zawodach ponad 5,8 tys. sportowców reprezentujących 50 państw. Ile Azerowie wydali na organizację imprezy?

W 2015 roku BBC News podawało w oficjalnym bilansie 1,2 mld dolarów, jednak rzeczywiste koszty mogły być znacznie wyższe. Wybudowano pięć zupełnie nowych obiektów sportowych, w tym Stadion Narodowy w Baku za 600 mln dolarów.

Z kolei tegoroczne Igrzyska Europejskie w Mińsku, w których bierze udział ponad 4 tys. sportowców z 50 krajów, również do tanich wydarzeń nie należą. Agencja AP przypominała, że w 2016 roku, kiedy zdecydowano o organizacji zawodów na Białorusi, prezydent kraju Aleksander Łukaszenko zapowiadał wydanie na imprezę 50 mln dolarów. Radio Wolna Europa podawała łączną sumę organizacji imprezy w Baku nawet na 10 mld dolarów.

Jednak te szacunki szybko się zdezaktualizowały. Tylko w budżecie Białorusi na ten rok na organizację Igrzysk zarezerwowano 90 mln dolarów. Kolejne 40 mln dolarów może pochodzić z funduszu prezydenckiego. Z kolei większość z 20 tys. biletów kupionych przez obcokrajowców nabyli Rosjanie. 

Większość aren sportowych w Mińsku została wyremontowana lub dostosowana do międzynarodowych zmagań w 23 dyscyplinach. Nowy jest tylko Olimpijski Kompleks Sportowy na 1,5 tys. widzów.

Igrzyska w Polsce? Miasto chce zorganizować imprezę

Kraków sceptyczny, PiS w euforii

Kto będzie finansował igrzyska w Krakowie? „Sam chciałbym to wiedzieć. Na razie mamy tylko nieoficjalne informacje. Na pewno nie dopuścimy do sytuacji, że do Krakowa przyjedzie 12 tys. osób, a my będziemy płacić za ich pobyt. Na razie generalnie niewiele wiadomo” – powiedział Jacek Majchrowski, prezydent Krakowa w rozmowie z „Gazetą Wyborczą”.

Władze miasta stoją na stanowisku, że nie będą brać udziału w organizacji imprezy, jeśli nie będzie gwarancji rządowych dotacji. Euforii nie kryją politycy PiS, którzy mają większość w Sejmiku Małopolskim. 

– Jest to efekt półrocznych zabiegów, które Polski Komitet Olimpijski prowadził w kontekście przyznania tej imprezy Polsce [...] Jestem bardzo szczęśliwy i bardzo się z tego cieszę. To wielka szansa na rozwój, wielka szansa dla Krakowa, Małopolski, ale też całego kraju na wzmocnienie pozytywnego wizerunku dużego europejskiego kraju – powiedział PAP Tomasz Poręba, europoseł PiS i pełniący funkcję wiceprezesa PKOl do spraw kontaktów zewnętrznych.

Szykuje się kolejna wielka impreza sportowa w Polsce?

Polska jedynym kandydatem

Jak to się stało, że Kraków i Małopolska otrzymały organizację Igrzysk Europejskich 2023? 

Polska kandydatura zgłoszona została do EOC 31 maja na podstawie listów intencyjnych podpisanych przez Prezydenta Miasta Krakowa i Marszałka Województwa Małopolskiego potwierdzające ich gotowość do podjęcia się roli współgospodarzy tej imprezy.

Wcześniej przez wiele miesięcy nie wpłynęły żadne oficjalne zgłoszenia chęci organizacji zawodów. Swoich deklaracji nie zrealizowały m.in. brytyjskie Manchester i Birmingham, które wycofały się z wyścigu.  

Ogłaszając decyzję, przewodniczący Europejskiego Komitetu Olimpijskiego (EOC) Słoweniec Janez Kocijancic zauważył, że miasto Kraków i region mają bogatą infrastrukturę sportową, którą z powodzeniem można będzie wykorzystać podczas Igrzysk.

Część mieszkańców Krakowa nie kryje oburzenia decyzją o organizacji zawodów. W 2014 roku w referendum lokalnym większość opowiedziała się przeciwko ubieganiu się o Zimowe Igrzyska Olimpijskie w 2022 roku.

To zakończyło starania Krakowa o zawody u siebie. Głosowanie wymusiły ruchy miejskie, które podkreślały negatywny wpływ imprezy na stolicę Małopolski oraz niepotrzebne wydatki. 

– Nie za bardzo przejmujemy się decyzją o organizacji igrzysk w Krakowie. Nadal miasto może się wycofać z tej imprezy. Jest też możliwość przeprowadzenia referendum w tej sprawie. Jeżeli w nim mieszkańcy opowiedzieliby się przeciw organizacji igrzysk europejskich w Krakowie, to taka decyzja byłaby wiążąca dla władz miasta – mówi Tomasz Leśniak ze Stowarzyszenia Miasto Wspólne, w rozmowie z „Dziennikiem Polskim”.

Najważniejsze sportowe wydarzenia 2019 roku. Sprawdź kalendarz imprez

RadioZET.pl/Dziennik Polski/Gazeta Wyborcza/PAP