Zamknij

Idea Bank w rękach Pekao. „Oszczędności Polaków są bezpieczne”

04.01.2021 14:56
Pekao przejmuje Idea bank
fot. Tomasz Jastrzebowski/REPORTER/east news

Pekao przejmuje Idea Bank. Rządzący chwalą transakcję i mówią o jej ekonomicznych skutkach, zaś opozycja mówi o „przejęciu banku za złotówkę”.

Idea Bank zostanie przejęty przez bank Pekao. Bankowy Fundusz Gwarancyjny poinformował już o wszczęciu przymusowej restrukturyzacji ze względu na złą sytuację banku.

Paweł Borys, prezes Polskiego Funduszu Rozwoju chwali nowego nabywcę za szybkie przejęcie. - Dzięki sprawnemu działaniu Bankowego Funduszu Gwarancyjnego, Urzędu Komisji Nadzoru Finansowego i Pekao dziesiątki tysięcy klientów indywidualnych i samorządy uniknęły strat w kwocie co najmniej 2 mld zł - stwierdził Paweł Borys.

Pekao przejmuje Idea Bank

3 stycznia 2021 r. należący do Leszka Czarneckiego Idea Bank został przejęty przez Pekao. Takie przejęcie umotywowane jest złą sytuacją kapitałową banku. Tak przynajmniej pod koniec ubiegłego roku poinformował w komunikacie BGF.

Zobacz także

Paweł Borys skomentował, że to decyzja czysto ekonomiczna. „Po 3 latach strat Idea Banku na łączną kwotę ponad 1,6 mld zł, najważniejsze w tej przymusowej restrukturyzacji jest to, że dzięki sprawnemu działaniu BFG, UKNF i Banku Pekao SA, dziesiątki tysięcy klientów indywidualnych i samorządy uniknęły strat w kwocie co najmniej 2,0 mld zł" - napisał w na Twitterze Borys.

Borys załączył też oświadczenie UKNF dotyczące wypowiedzi Leszka Czarneckiego. Biznesman miał twierdzić, że bank był w dobrej kondycji finansowej, „przynosił zyski i wychodził na prostą”, w związku z czym przymusowa restrukturyzacja miała być nieuprawniona, są nieprawdziwe. Urząd ma jednak inne zdanie.

Zobacz także

Z danych UKNF wynika, że Idea Bank za 2018 rok wygenerował 1,6 mld zł straty, za 2019 zaś – 25 mln zł straty, podobnie jak za 9 miesięcy 2020 roku. Miliony na minusie to nie wszystko. UKNF przypomniał też, że Idea Bank oferował sowim klientom obligacje GetBacku bez zezwolenia.

Prezes Bankowego Funduszu Gwarancyjnego Piotr Tomaszewski w swoim oświadczeniu stwierdził, że przejęcie Idea Banku przez Pekao to decyzja strategiczna, wynikająca z czysto ekonomicznych przesłanek.

Zobacz także

„Sytuacja kapitałowa Idea Banku była bardzo zła, według oszacowania przygotowanego przez niezależną, renomowaną firmę PwC Advisory, bank miał kapitały ujemne na poziomie minus 482,8 mln zł, co oznacza, że aktywa nie wystarczały na pokrycie zobowiązań” – czytamy w oświadczeniu.

Prezes BFG dodaje, że „szukanie innych niż ekonomiczno-finansowe kontekstów decyzji o przymusowej restrukturyzacji Idea Banku jest nieuzasadnione”.

„Kradzież banku za złotówkę”

Innego zdania są politycy opozycji. Cezary Tomczyk z Koalicji Obywatelskiej ocenił, że przymusowa restrukturyzacja Idea Banku "to nie jest przejęcie banku za złotówkę, to jest kradzież banku za złotówkę".

- Mamy właściwie pewność, że w Polsce używa się instytucji państwa przeciwko własności prywatnej - bankom, mediom – oświadczył polityk.

Tomczyk dodał, że „za chwilę dojdzie do przejmowania niewygodnych firm, niewygodnych mediów”.

RadioZET.pl/PAP