Zamknij

INNOMOTO - 300 mln zł na nowatorskie projekty w branży motoryzacyjnej

Olga Papiernik
14.05.2018 12:08
hongkong
fot. east news

300 mln zł na nowatorskie projekty w branży motoryzacyjnej. Agencja wykonawcza Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego rozpoczęła nabór wniosków w II konkursie programu INNOMOTO

"W ramach Strategii na Rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju kierujemy środki publiczne do perspektywicznych sektorów polskiej gospodarki. Tylko w ramach INNOMOTO na nowatorskie projekty w branży motoryzacyjnej przeznaczyliśmy już ponad 250 mln zł, a w II konkursie zwiększyliśmy alokację do 300 mln zł. Pamiętajmy jednak, że innowacje w motoryzacji to korzyść nie tylko dla naszej gospodarki, ale także lepsza jakość życia obecnych i przyszłych pokoleń Polaków" - powiedział wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin, cytowany w komunikacie.

Ogłoszony we wrześniu 2016 roku przez Jarosława Gowina program sektorowy INNOMOTO ma na celu wspieranie tworzenia innowacyjnych rozwiązań dla branży motoryzacyjnej, a w efekcie wzrost konkurencyjności polskiego sektora motoryzacyjnego w perspektywie 2026 roku. W ramach programu, w oparciu o stworzoną w porozumieniu z przedsiębiorcami agendę badawczą, realizowane są projekty dotyczące konstruowania nowatorskich pojazdów i napędów, ale także technologii produkcji, regeneracji, odzysku i recyklingu oraz innowacyjnych części, komponenty i systemy do zastosowania w pojazdach, przypomniano.

"Udział w konkursie to szansa dla polskich przedsiębiorców - niezależnie od wielkości czy charakteru firmy - na zwiększenie swojej przewagi konkurencyjnej i dołączenie do grona firm wprowadzających pionierskie rozwiązania w branży motoryzacyjnej. Ubezpieczając ryzyko związane z realizacją prac badawczo-rozwojowych, zwiększamy szansę na ich rynkowy sukces" - wskazał dyrektor NCBR Maciej Chorowski.

Nabór wniosków w II konkursie INNOMOTO, którego budżet wynosi 300 mln zł, rozpoczął się 11 maja i potrwa do 10 lipca. Konkurs jest skierowany do przedsiębiorców lub konsorcjów przedsiębiorców, a projekty muszą obejmować prace rozwojowe i być realizowane poza województwem mazowieckim. Minimalna wartość projektu to milion, a maksymalna to 30 mln zł, podano również.

"W ramach I konkursu INNOMOTO przedsiębiorcy złożyli 87 wniosków o dofinansowanie na łączną kwotę dofinansowania w wysokości ponad 413 mln zł. Wśród 50 projektów, które w I konkursie uzyskały dofinansowanie w wysokości ponad 250 mln zł, znajduje się 17 projektów dot. elektromobilności. Ich łączna wartość to prawie 170 mln zł, a przyznane dofinansowania przekroczyło 100 mln zł. Ponad połowę projektów realizują firmy z sektora MSP, a prawie wszystkie projekty dotyczą opracowania oraz produkcji nowego produktu bądź jego prototypu" - podsumowano.

Program sektorowy INNOMOTO jest jednym z 13 programów sektorowych NCBR realizowanych w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój (Działanie 1.2 "Sektorowe programy B+R"). Został zainicjowany przez Porozumienie na rzecz sektorowego programu badań naukowych i prac rozwojowych "INNOMOTO", w skład którego wchodzą: Przemysłowy Instytut Motoryzacji (PIMOT), Polska Izba Motoryzacji (PIM), Polski Związek Przemysłu Motoryzacyjnego (PZPM), Stowarzyszenie Dystrybutorów i Producentów Części Motoryzacyjnych (SDCM), Związek Pracodawców Motoryzacji i Artykułów Przemysłowych (ZPMiAP) oraz Związek Pracodawców Motoryzacji (ZPM).

PAP/ISBnews/OP