Zamknij

Płatność kartą potwierdzana w aplikacji. Wymóg PSD2

02.10.2020 15:45
mężczyzna z kartą płatniczą i smartfonem
fot. Shutterstock

ING Bank Śląski będzie wymagać potwierdzania płatności kartą w aplikacji. To efekt dyrektywy PSD2, wprowadzającej dodatkowe zabezpieczenia przy zakupach przez internet.

ING Bank Śląski poinformował, że jego klienci będą musieli płatności internetowe wykonywane za pomocą dowolnej karty – debetowej, kredytowej lub przedpłaconej – zatwierdzać w aplikacji lub za pomocą kodu SMS.

Ma to zwiększyć bezpieczeństwo środków na rachunkach klientów. Nawet jeśli ktoś wykradnie dane karty kredytowej, to próba wykorzystania jej do zrobienia zakupów nie powiedzie się bez dodatkowej autoryzacji.

ING Bank Śląski: płatność kartą w internecie z potwierdzeniem w aplikacji

Dyrektywa PSD2 zobowiązała banki do wprowadzenia silniejszych i bardziej skutecznych zabezpieczeń kont klientów. Standardem stało się na przykład logowanie dwuetapowe, w którym nie wystarczy znać loginu i hasła, żeby dostać się na rachunek w internetowym serwisie transakcyjnym.

Zobacz także

Podobne obostrzenia przyjęto dla płatności internetowych. Klienci ING Banku Śląskiego do 30 września 2020 mogli akceptować użycie karty do zakupów przez sieć za pomocą kodu wysyłanego przez SMS. Przestępcy pokazali jednak, że są w stanie wyłudzić od operatora zastępczą kartę SIM i za jej pomocą ogołocić rachunek klienta.

Wszelkie płatności kartami ING Banku Śląskiego w internecie będą więc musiały być potwierdzane za pomocą aplikacji mobilnej. Wymagane jest zaktualizowanie programu do najnowszej dostępnej wersji. Bank zostawił możliwość korzystania z kodów SMS, nie są one jednak zalecane.

Zobacz także

Od korzystania z kart w internecie nie zostaną także odcięci klienci, którzy nie korzystają z bankowości mobilnej. W ich przypadku w trakcie dokonywania płatności zostaną przekierowanie do serwisu transakcyjnego, gdzie będą mogli zatwierdzić transakcję po zweryfikowaniu jej szczegółów.

Zagłosuj

Popieracie zmiany wprowadzane w związku z PSD2?

Liczba głosów:

Analogiczne rozwiązania zostały już wdrożone – lub zostaną w najbliższym czasie – także przez inne działające w Polsce banki.

RadioZET.pl/next.gazeta.pl