Zamknij

Sklepy meblowe. Szwed: premier podejmie decyzje w piątek

20.11.2020 08:34
IKEA. Jysk. Agata Meble. Kiedy otwarcie? Stanisław Szwed komentuje
fot. nomadFra/Shutterstock (ilustracyjne)

IKEA i inne sklepy meblowe zostaną wkrótce otwarte? Wątpliwości w tej sprawie nie ma wiceminister rodziny i polityki społecznej Stanisław Szwed. Jego zdaniem premier podejmie decyzję jeszcze w piątek.

Nowe obostrzenia dotyczące m.in. sklepów miały zahamować m.in. gwałtowny wzrost zakażeń koronawirusem. Zgodnie z rządowymi restrykcjami, co najmniej do 29 listopada zamknięte pozostają galerie handlowe (poza aptekami czy drogeriami), szkoły czy instytucje kultury. Zamknięte drzwi są również w sklepach meblowych, których działalność została wstrzymana rządowym rozporządzeniem na kilka godzin przed wejściem przepisów w życie.

IKEA, Agata Meble, Jysk i inne sieci sklepów meblowych zaapelowały do rządu Mateusza Morawieckiego o szybką decyzję dotyczącą ponownego otwarcia tych placówek. W piątek głos w tej sprawie zabrał wiceminister rodziny i polityki społecznej Stanisław Szwed.

Kiedy ponowne otwarcie sklepów meblowych?

Pytany w Programie Pierwszym Polskiego Radia, czy premier Mateusz Morwawiecki poinformuje w piątek o zdjęciu części restrykcji i czy prawdą jest, że najpierw miałyby zostać otwarte salony meblowe, a potem restauracje, wiceminister potwierdził.

Zobacz także

- Tak. Taka decyzja myślę, że dzisiaj zapadnie. My też od samego początku chcieliśmy zahamować wzrost zakażeń. Widać, że jest postęp - powiedział wiceszef MRiPS. Jak dodał, "mamy też świadomość, że to co się dzieje na polskich ulicach, nie ułatwia nam wypłaszczania tej krzywej (zakażeń), która wzrastała". 

Wiceminister rodziny podkreślił, że gospodarka jest "niezwykle ważna". - Mimo że pomoc jest bardzo duża w naszym kraju, to oczywiście są branże, które są szczególnie tutaj narażone, i tą branżą na pewno jest gastronomia, jak również handel. I w tym przypadku, jeżeli są czynne markety budowlane, to myślę, że też sklepy meblowe będą otwarte - zapowiedział.

Zobacz także

W środę Ministerstwo Zdrowia podało, że badania laboratoryjne potwierdziły zakażenie koronawirusem u kolejnych 19 883 osób. Zmarło 603 chorych, najwięcej od początku epidemii. Wykonano 57 tys. testów na koronawirusa.

W związku z wprowadzeniem przez rząd nowych ograniczeń w stanie epidemii, część sklepów w galeriach, centrach i parkach handlowych o powierzchni powyżej 2 tys. m kw. jest zamknięta do 29 listopada.

Otwarte są w nich niektóre sklepy z żywnością, produktami kosmetycznymi, artykułami toaletowymi, środkami czystości, produktami leczniczymi, w tym apteki, wyrobami medycznymi, środkami spożywczymi specjalnego przeznaczenia żywieniowego, gazetami lub książkami, artykułami budowlano-remontowymi, artykułami dla zwierząt domowych, usługami telekomunikacyjnymi, częściami i akcesoriami do samochodów lub motocykli, paliw.

RadioZET.pl/PAP