Zamknij

IKEA zwalnia pracowników z polskiej fabryki

18.05.2020 14:32
IKEA zwalnia pracowników w fabryce Wielbarku koło Szczytna
fot. MDOGAN/Shutterstock (ilustracyjne)

Koncern IKEA zwolni 150 pracowników w fabryce w Wielbarku koło Szczytna (woj. warmińsko-mazurskie). To 10 proc. załogi. Powodem są mniejsze zapotrzebowania ze względu na pandemię koronawirusa.

Dyrektor zarządzająca IKEA Industry Wielbark Anna Gawryszczak poinformowała w piątek, że "spółka mając na uwadze stabilne funkcjonowanie firmy w perspektywie długoterminowej, musiała podjąć decyzję o redukcji zatrudnienia". Fabryka zatrudnia 1600 osób.

- Po uzgodnieniach z lokalnymi związkami zawodowymi, poinformowaliśmy pracowników, że redukcja zatrudnienia w IKEA Industry Wielbark będzie dotyczyć 150 osób"- wyjaśniła. Dodała, że "IKEA przestrzega wszystkich wymogów prawnych i stara się zrobić więcej, niż wymaga od niej prawo w tym zakresie".

IKEA chce utrzymać pozostałe miejsca pracy

Pracujemy nad planem, w którym uwzględniamy indywidualne potrzeby pracowników dotkniętych tą sytuacją. Naszą ambicją jest pomóc im w znalezieniu nowej pracy lub przekwalifikowaniu się

Anna Gawryszczak

Zobacz także

Jak oceniła, "pandemia Covid-19 zmieniła życie wszystkich, jako osób prywatnych, członków rodzin, pracowników i pracodawców".

IKEA Industry Wielbark obecnie dostosowuje poziom produkcji do nowej rzeczywistości i do zmniejszonego popytu, związanego głównie z tak zwanym lockdownem w wielu krajach. Zmniejszyliśmy tempo produkcji i wprowadziliśmy tymczasowe przestoje. W warunkach ograniczonej produkcji, prowadzimy działania związane z usprawnieniami i organizujemy szkolenia dla naszych pracowników

Anna Gawryszczak

Dodała, że IKEA wprowadziła również modele wynagrodzeń, które zapewniają stabilność dochodów pracowników w niepewnych czasach pandemii.

Wskazała, że "IKEA optymistycznie patrzy w przyszłość i powoli zwiększa produkcję". - Naszą ambicją było utrzymanie jak największej liczby pracowników i zapewnienie stabilności wynagrodzeń - zapwniła.

Dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Szczytnie Beata Januszczyk poinformowała, że zwolnieni pracownicy IKEA będą mogli liczyć na wszelkie wsparcie z strony urzędu pracy. Chodzi o pomoc w znalezieniu pracy, doradztwie czy przekwalifikowaniu się.

Zobacz także

Ostatnie duże zwolnienia w okolicy Szczytna dotyczyły pracowników likwidowanego zakładu mebli FS Favorit. W 2014 roku pracę straciło w nim 340 osób. Fabryka Mebli FS Favorit Furniture Szczytno należała do kilkudziesięciu producentów mebli skupionych w międzynarodowej grupie IMS Szwajcaria.

Była jednym z największym pracodawców w rejonie Szczytna i w województwie warmińsko-mazurskim. Zwolnieni wówczas pracownicy znaleźli pracę w okolicznych zakładach związanych z branżą meblarską.

Jak podała dyrektor Januszczyk, na koniec kwietnia tego roku w powiecie szczycieńskim zarejestrowanych było 2 tys. 150 osób bezrobotnych. Stopa bezrobocia na koniec marca w powiecie wyniosła 8,8 proc. 

RadioZET.pl/PAP