Zamknij

Spór o choinkę w IKEI. „Poprawność polityczna nie zna granic”

07.11.2019 17:11
IKEA zmienia nazwy świątecznych produktów. Poprawność polityczna?
fot. Shutterstock/Dmitry Sedakov (ilustracyjne)

„Zimowa impreza” zamiast Bożego Narodzenia, a zamiast choinki są „rośliny sztuczne”. Nowa kampania reklamowa Ikei wywołała spore kontrowersje.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin 

"Chętnie kupuję w tym sklepie, ale chyba moja noga już tam nie postanie" - oświadczył cytowany przez Polsat News duński polityk Mads Fuglede z partii Venstre.

Skandynawowie są oburzeni kampanią reklamową Ikei, w której Boże Narodzenie zastąpiono zwrotem "zimowa impreza". Na polskiej stronie sklepu choinka nazwana jest "rośliną sztuczną do wewnątrz".

Zobacz także

W IKEI pojawiła się kolekcja świąteczna Vinterfest. Jak opisuje portal polsatnews.pl, szwedzki koncern unika nazywania produktów "bożonarodzeniowymi" zastępując zwrotem vinterfest - "zimową imprezą".

Kocham Szwecję i Szwedów, ale ich obsesja na punkcie poprawności politycznej robi się już irytująca

- stwierdził na Twitterze Peter Skaarup, lider Duńskiej Partii Ludowej i przewodniczący parlamentarnej komisji prawa.

Pomysł Ikei skrytykowali również politycy w innych krajach skandynawskich. Per Willy Amundsen z Norweskiej Partii Postępu uznał, że "przesadna poprawność polityczna" Ikei zasługuje na potępienie.

Zobacz także

"Jak większość ludzi, nie mogę doczekać się tradycyjnych norweskich świąt. Ale nie Ikea. Oni zapraszają nas na "zimową imprezę". Poprawność polityczna Szwedów nie zna granic, przybrała absurdalny rozmiar. Nie wydamy do świąt ani jednej korony na ich produkty"- oznajmił norweski polityk.

Do sprawy odniósł się rzecznik  Ikei Christian Mouroux. Zapewniał, że produkty ze świątecznego katalogu noszą taką nazwę, a nie inną wyłącznie ze względów komercyjnych. "Nasze produkty noszą nazwy zależne od sezonu, a nie od świąt. Wkrótce nastanie zima - oczywiste więc, że produkty nazwano w ten sposób" - przekonywał. 

 

RadioZET.pl/polsatnews.pl