Zamknij

IKEA w Krakowie wprowadza "ciche wtorki"

12.02.2020 14:32
IKEA w Krakowie wprowadza "ciche wtorki". O co chodzi w tej akcji?
fot. travellifestyle/Shutterstock (ilustracyjne)

Sklep IKEA w Krakowie wprowadził tzw. "ciche wtorki". Co tydzień w markecie zostanie m.in. wyłączona muzykę i reklamy oraz przyciemnione oświetlenie. Wszystko dla komfortu osób nadwrażliwych sensorycznie np. ze spektrum autyzmu.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin

Jak podał portal Dlahandlu.pl, ułatwienia pierwszy raz wprowadzono w krakowskim sklepie IKEA 11 lutego.

"Ciche wtorki" w IKEI. O co chodzi?

W każdy wtorek na cały dzień zostanie przyciemnione oświetlenie w sklepie oraz ekspozycja zostanie częściowo wygaszona.

Wszystkie ekrany, znikną reklamy i komunikaty dźwiękowe (poza informacją o zamknięciu sklepu, odczytana stopniowym głosem przez pracownika) będą wyłączone.

Zobacz także

W sklepie pojawi się również specjalna strefa, przeznaczonej do wyciszenia się dla osób nadwrażliwych sensorycznie. Dominują w niej stonowane barwy i nastrojowe oraz nieinwazyjne oświetlenie.

W sklepie IKEA w Krakowie pojawi się również kasa dla osób ze spectrum autyzmu, oznaczona specjalnym logo akcji. Pojawiło się ono również na wydzielonych toaletach dla rodzica z dzieckiem, a we wszystkich łazienkach suszarki zastąpione zostały papierowymi ręcznikami.

Ponadto pracownicy IKEA przeszli szkolenia i spotkań z ekspertami, którzy przekazali, jak osoby nadwrażliwe sensorycznie postrzegają świat i dlaczego wykazują nietypowe zachowania.

Zobacz także

Wtorki Przyjazne Sensorycznie wprowadzone zostały przy wsparciu merytorycznym krakowskiego Stowarzyszenia na Rzecz Dzieci z Autyzmem "Zacisze".

Podobną akcję pod nazwą "ciche godziny", w ramach której czasowo wyłączano komunikaty dźwiękowe i ekrany, wprowadziła wcześniej sieć Auchan i Carrefour.

RadioZET.pl/Dlahandlu.pl