Zamknij

IKEA jednak zamknięta. Rząd usunął wyjątek

06.11.2020 20:26
IKEA
fot. FotograFFF / Shutterstock.com

Zamknięcie galerii handlowych i sklepów wielkopowierzchniowych miało nie dotyczyć sklepów z meblami. Wyjątek, który obiecał rząd, zniknął jednak z ostatecznej wersji rozporządzenia.

Lockdown wprowadzony od 7 listopada 2020 przynosi poważne ograniczenia w funkcjonowaniu galerii handlowych i sklepów wielkopowierzchniowych. Część z ze znajdujących się w nich sklepów będzie mogła dalej działać, część zdaniem rządzących stwarza zbyt duże zagrożenie epidemiczne.

Nowe obostrzenia zostały podane do wiadomości publicznej w środę 4 listopada 2020, tak by dać przedsiębiorcom (oraz klientom) czas na dostosowanie się do nowych przepisów. Rozporządzenie, które miało ukazać się w czwartek, pojawiło się dopiero w piątek wieczorem. Niespodziewanie zniknął z niego zapis umożliwiający działanie sklepom z meblami.

IKEA zamknięta przez rząd. Sklepy meblowe nie mogą działać

Częściowy lockdown obowiązujący od 7 listopada 2020 dotyczy przede wszystkim centrów handlowych oraz sklepów wielkopowierzchniowych mających więcej niż 2000 metrów kwadratowych powierzchni. Placówki handlowe znajdujące się w takich obiektach muszą zostać zamknięte, o ile nie znajdują się na liście wyjątków.

Zobacz także

W projekcie rozporządzenia można było wyczytać, że działać będą mogły między innymi sklepy meblowe. W finalnej wersji przepisów zapis ten zniknął. Oznacza to, że na kilka godzin przed wejściem w życie ograniczeń o nakazie zamknięcia dowiedziała się między innymi IKEA czy salony Agaty i Black Red White.

Zobacz także

Ograniczenie dotyczy zarówno dużych, samodzielnych sklepów meblowych o powierzchni przekraczających 2 000 metrów kwadratowych, jak i mniejszych placówek, znajdujących się w galeriach handlowych.

Zobacz także

Klienci przeczuwali, że mimo zapewnień rządu mogą zostać pozbawieni możliwości zrobienia zakupów. Salony IKEA przeżywały przez kilka ostatnich dni prawdziwe oblężenie.

Od 7 listopada 2020 w galeriach handlowych będą zamknięte także sklepy odzieżowe, obuwnicze, perfumerie, jubilerzy, ze sprzętem RTV i AGD oraz z artykułami sportowymi.

RadioZET.pl/Business Insider Polska