Zamknij

Hulajnogi elektryczne z nowym prawem. Jakie są propozycje?

24.10.2019 07:52
Hulajnogi elektryczne. Będzie obowiązkowe OC i zakaz jazdy w parach?
fot. Leika production/Shutterstock (ilustracyjne)

Obowiązkowe ubezpieczenie OC, samodzielna jazda dopiero po ukończeniu 14. roku życia i zakaz jazdy w dwie osoby na jednym pojeździe – to niektóre propozycje nowego prawa o hulajnogach elektrycznych. Mogą one wejść w życie na wiosnę 2020 roku.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin

Jak podała „Rzeczpospolita”, resort infrastruktury jest już po konsultacjach proponowanej ustawy o hulajnogach elektrycznych.

– Mam nadzieję, że projekt zmian w prawie o ruchu drogowym w tej sprawie będzie jednym z pierwszych przyjętych przez nowy rząd i trafi do Sejmu jeszcze w tym roku – podkreślił Andrzej Adamczyk, minister infrastruktury, w rozmowie z dziennikiem.

Zobacz także

Obowiązkowe OC i zakaz jazdy we dwójkę?

W projekcie ustawy wprowadzono definicję hulajnogi elektrycznej. Za taką ma być traktowany pojazd z masą nieprzekraczającą 20 kilogramów, wyposażony w napęd elektryczny i z prędkością do 25 km/h.

Swoje propozycje do projektu zgłosiło Stowarzyszenie Użytkowników Urządzeń Transportu Osobistego.

Wśród nich m.in. nieograniczanie wagi pojazdów (im cięższe, tym bezpieczniejsze), obowiązkowe ubezpieczenie OC dla kierowców hulajnogi oraz obowiązek ponoszenia odpowiedzialności za stan hulajnóg dla firm wypożyczających pojazdy.

Stowarzyszenie proponuje również, aby wprowadzić zakaz jazdy na e-hulajnogach dla osób poniżej 14. roku życia. Z kolei użytkownicy w wieku 14-18 lat powinni mieć przy sobie kartę motorowerową lub prawo jazdy kat. AM lub A1.

Zobacz także

Organizacja branżowa popiera również zakaz jazdy w dwie osoby na jednej hulajnodze oraz umożliwienie jednośladom jazdy po drodze na zasadach rowerowych, gdy nie ma chodnika lub ścieżki.

Z kolei Polski Związek Niewidomych proponuje kary za pozostawienie pojazdów w nieodpowiednim miejscu. Nie brakuje przypadków, kiedy osoby niewidome lub niedowidzące ulegały wypadkom, bo hulajnogi ktoś zostawił na środku chodnika.

Naprzeciw oczekiwaniom osób z niepełnosprawnościami starają się wychodzić wypożyczalnie. Jak przypomniała „Rz”, na przykład firma Lime, która oferuje hulajnogi na minuty w wielu polskich miastach, wprowadza opłaty dla użytkowników za źle zaparkowane pojazdy.

Zobacz także

RadioZET.pl/Rzeczpospolita