Zamknij

Hulajnogi elektryczne z ograniczeniem prędkości. Będą nowe przepisy

12.08.2020 08:40
Hulajnogi elektryczne - ograniczenie prędkości. Nowe zasady jazdy hulajnogą
fot. Kamil Smyk/shutterstock (ilustracyjne)

Ograniczenie prędkości dla poruszających się hulajnogami elektrycznymi i nowe pozycje w kodeksie wykroczeń. Resort sprawiedliwości ma już gotowe przepisy.

Hulajnogą elektryczną po chodniku będzie można poruszać się z prędkością do 8 km/h z zachowaniem prawa pierwszeństwa dla pieszych.

To główne założenie przekazanej do resortu infrastruktury ustawy o zasadach korzystania z urządzeń transportu osobistego, czyli m.in. hulajnóg elektrycznych.

Jazda hulajnogą elektryczną na nowych zasadach

Coraz więcej korzystających z hulajnóg elektrycznych i coraz więcej wypadków. Hulajnogi elektryczne na ulicach stanowią zagrożenie nie tylko dla ich użytkowników, ale także dla innych uczestników ruchu, w tym pieszych. Ramy prawne i ograniczenie prędkości mają na celu zapewnić im bezpieczne poruszanie się.

Zobacz także

Resort sprawiedliwości poinformował o nowych zasadach. Hulajnogą na chodnik będzie można jednak wjechać wtedy, gdy nie będzie ścieżki rowerowej lub drogi z ograniczeniem prędkości do 20 km/h. Jazda po chodniku nie będzie mogła być szybsza niż 8km/h.

Zobacz także

Wiceminister sprawiedliwości Michał Wójcik podczas konferencji prasowej mówił o potrzebie uregulowania tych przepisów. Dodał, że w sprawie hulajnóg panuje "wolna amerykanka" i dochodzi przy tym do wielu niebezpiecznych lub nawet tragicznych zdarzeń. Przepisy mówią o ograniczeniu prędkości, ale i o powszechnej zasadzie pierwszeństwa pieszych.

Kategorycznie stoimy na stanowisku, że pieszy zawsze na chodniku będzie miał pierwszeństwo 

- zadeklarował Wójcik

Zatem maksymalna prędkość poruszania się hulajnogą po chodniku to 8km/h, po drodze z ograniczeniem prędkości – 20 km/h, zaś po ścieżce rowerowej 25km/h.

Projekt określać będzie również warunki techniczne hulajnóg. Te powinny być oświetlone, a na jedną hulajnogą będzie mogła poruszać się jedna osoba. Nie będzie można także przewozić hulajnogą zwierząt. Jazda hulajnogą elektryczną będzie – zgodnie z propozycją resortu sprawiedliwości – dozwolona od lat 12.

Złamanie przepisów, w tym przekroczenie dozwolonej prędkości na e-hulajnodze zagrożone będzie grzywną nawet do 5 tysięcy złotych.

RadioZET.pl/PAP