Zamknij

Huawei zablokowany dla amerykańskich firm. Prezydent Trump podpisał nowe prawo

Piotr Drabik
16.05.2019 12:28
Huawei zakazany dla amerykańskich firm. Prezydent Donald Trump podpisał nowe prawo
fot. ArliftAtoz2205/Shutterstock (ilustracyjne)

Prezydent Donald Trump podpisał w środę rozporządzenie zabraniające amerykańskim sieciom teleinformatycznym nabywania i użytkowania sprzętu od firm mogących stanowić zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego. Ma być ono skierowane przede wszystkim przeciwko chińskiemu koncernowi Huawei.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Facebooku

Trump powołał się na ustawę dającą prezydentowi prawo do regulowania wymiany handlowej w przypadku, gdy zagraża ona bezpieczeństwu narodowemu USA.

Dlaczego zablokowano Huaweia w USA?

Rozporządzenie, zapowiadane już nieoficjalnie od pewnego czasu, nie wymienia jednak żadnej konkretnej firmy, wprowadza natomiast stan „zagrożenia bezpieczeństwa narodowego”. Powszechnie jest odbierane jako skierowane przeciwko chińskiemu gigantowi teleinformatycznemu Huawei.

Zobacz także

Departament Handlu przy współpracy z innymi agendami rządowymi ma w ciągu 150 dni opracować szczegółowy plan wprowadzenia w życie rozporządzenia prezydenta.

Stany Zjednoczone, podobnie jak kilka innych krajów, podejrzewają, że sprzęt i oprogramowanie Huawei może być wykorzystywane do celów szpiegowskich. Huawei stanowczo temu zaprzecza.

Według komunikatu Białego Domu rozporządzenie ma na celu „ochronę Ameryki przed zagranicznymi adwersarzami, którzy aktywnie i w coraz większym stopniu wykorzystują słabe strony infrastruktury i usług technologii teleinformatycznych na szkodę Stanów Zjednoczonych i ich ludności”.

Zobacz także

Ostra reakcja Chin

Komunikat precyzuje, że sekretarz handlu będzie miał prawo „blokowania transakcji stwarzających nieakceptowalne ryzyko dla bezpieczeństwa narodowego”.

Podkreśla się, że Trump wydał rozporządzenie w okresie zaostrzającej się wojny handlowej USA z Chinami, kiedy obie strony nakładają karne cła na towary drugiej strony. Rozporządzenie będzie kolejnym krokiem zaostrzającym tę wojnę – uważają analitycy.

Rzecznik chińskiego MSZ Geng Shuang oświadczył wcześniej, że spodziewane posunięcie Trumpa będzie „nadużyciem uprawnień” i zmierzać będzie do „wyeliminowania chińskich firm z wolnej gry sił rynkowych pod pretekstem bezpieczeństwa narodowego”.

Departament Handlu umieścił w środę Huawei i 70 związanych z nim firm na „czarnej liście”, która znacznie utrudni zaopatrywanie się chińskiego koncernu w części i komponenty u amerykańskich dostawców, a także utrudni sprzedaż urządzeń Huawei na rynku amerykańskim.

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP/PTD