Zamknij

Huawei zablokowany przez Google. Co to oznacza dla konsumentów? [PYTANIA I ODPOWIEDZI]

Piotr Drabik
20.05.2019 12:57
Huawei zablokowany przez Google. Co to oznacza dla właścicieli smartfonów? Pytania i odpowiedzi
fot. Allmy/Shutterstock (ilustracyjne)

Google wycofało licencję na aplikacje systemu Android dla chińskiej firmy Huawei. Wcześniej źródła agencji Bloomberga podały, że współpracę z Huaweiem zawiesili także producenci czipów Intel, Qualcomm, Xilinx i Broadcom. Co ta decyzja oznacza dla właścicieli smartfonów?

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Facebooku

Zagłosuj

Czy posiadasz smartfon Huawei?

Liczba głosów:

Huawei, chiński gigant telekomunikacyjny notujący dochody na poziomie 105 miliardów dolarów (wynik za ubiegły rok), od miesięcy jest przedmiotem sporu pomiędzy władzami w Waszyngtonie i Pekinie.

Dlaczego Google wstrzymał współpracę z Huawei?

W niedzielę holding Alphabet – spółka matka Google – zawiesiła wszystkie działania biznesowe z Huawei, które wymagałyby przekazywania sprzętu, oprogramowania i usług technicznych. Wyjątkiem są publicznie dostępne rozwiązania w domenie otwartego oprogramowania (ang. open source).

Zobacz także

Jak podkreślił Reuters, decyzja Alphabet jest związana z czwartkową decyzją Departamentu Handlu USA o wpisaniu Huawei Technologies i 70 związanych z chińskim koncernem firm na tzw. czarną listę podmiotów, które muszą uzyskiwać zgodę rządu w Waszyngtonie na to, by kupować amerykańskie komponenty i technologię.

Wcześniej w poniedziałek  źródła agencji Bloomberga poinformowały, że zajmujące się produkcją podzespołów przedsiębiorstwa Intel, Qualcomm, Xilinx i Broadcom przekazały swoim pracownikom, że do odwołania nie będą zapewniać firmie Huawei swoich rozwiązań.

Dotychczas Intel był głównym dostawcą czipów dla serwerów chińskiej spółki, Qualcomm zapewniał procesory i modemy dla jej smartfonów, a Xilinx i Broadcom dostarczały istotne komponenty dla infrastruktury telekomunikacyjnej.

Zobacz także

Co to oznacza dla właścicieli smartfonów Huawei?

Według agencji Reutersa najnowsza decyzja Google oznacza de facto zablokowanie dostępu chińskiego producenta smartfonów do najnowszych wersji Androida. 

– Stosujemy się do tego nakazu i analizujemy jego konsekwencje. Jeśli chodzi o użytkowników naszych usług, to Google Play i zabezpieczenia Google Play Protect będą nadal działać na istniejących urządzeniach Huawei – podkreślił Adam Malczak, rzecznik prasowy Google Polska.

Huawei zachowa dostęp do otwartej wersji systemu Android – AOSP (Android Open Source Project), ale przy tworzeniu nowych smartfonów nie będzie mieć uprawnień dających dostęp do prawnie zastrzeżonego oprogramowania Google, m.in. dalszych aktualizacji systemu operacyjnego oraz popularnych aplikacji takich jak Gmail, YouTube czy przeglądarka Chrome.

Zobacz także

Czy aplikacje Google zostaną zablokowane na smartfonach Huawei?

Na razie nie ma takiego zagrożenia. Najpopularniejsze aplikacje dostarczane przez Google'a, jak Mapy, YouTube czy Gmail nadal bez przeszkód będą działać na smartfonach chińskiego producenta.

Google oceniło, że na całym świecie w użyciu jest ok. 2,5 mld aktywnych urządzeń korzystających z systemu Android takich jak telefony komórkowe, smartfony, tablety czy notebooki.

Czy trzeba zrobić aktualizację Androida na smartfonach Huawei?

Tak, warto uczynić to jak najszybciej, ponieważ kolejne poprawki do Androida i innych aplikacji Google'a mogą zostać w przyszłości zablokowane. 

Czy kupując smartfon Huawei, odczuję zmiany?

Ostatnia decyzja Google'a nie dotyczy już wyprodukowanych i przekazanych do sprzedaży modeli. Jednak w przypadku projektowanych lub planowanych smartfonów Huawei może pojawić się kłopot z dostępem do najnowszej wersji Androida i aplikacji Google'a – o ile decyzja o wstrzymaniu współpracy zostanie podtrzymana.  

Lista krajów zakazujących produkty Huaweia
fot.

statista.com

Zobacz także

Czego dotyczy spór o Huawei?

W środę prezydent USA Donald Trump podpisał rozporządzenie zabraniające amerykańskim sieciom teleinformatycznym nabywania i użytkowania sprzętu od firm mogących stanowić zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego.

Nie wymienia się w nim żadnej konkretnej firmy, ale powszechnie uważa się, iż jest ono wymierzone głównie przeciwko Huawei.

Stany Zjednoczone przestrzegają sojuszników przed korzystaniem z urządzeń Huawei przy budowie sieci łączności bezprzewodowej 5G, obawiając się, że mogłyby one zostać wykorzystane przez Chiny w celach szpiegowskich. Huawei zdecydowanie zaprzecza zarzutom szpiegostwa i twierdzi, że Amerykanie kierują się interesami ekonomicznymi.

Wcześniej inny duży chiński producent sprzętu telekomunikacyjnego, koncern ZTE, musiał praktycznie zawiesić działalność, gdy wprowadzone przez Waszyngton sankcje odcięły go od amerykańskiej technologii. Później jednak zakaz zniesiono.

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP/PTD