Zamknij

Wielka Brytania wykluczyła Huaweia z budowy sieci 5G

14.07.2020 15:33
Huawei wykluczony z budowy sieci 5G w Wielkiej Brytanii
fot. PAP/EPA/ANDY RAIN (ilustracyjne)

Przez kolejne siedem lat chiński koncern Huawei nie będzie częścią infrastruktury sieci 5G w Wielkiej Brytanii. Od końca tego roku brytyjskie telekomy mają też zrezygnować z zakupu nowych komponentów produkowanych przez chiński koncern.

5G i rozbudowa infrastruktury sieci najnowszej technologii budzi w Europie ogromne emocje. Powodem jest udział chińskich koncernów cyfrowych w budowie sieci 5G, co zdaniem krytyków może spowodować m.in. dostęp Państwa Środka do szeregu wrażliwych danych.  

Jasną decyzję w sprawie udziału Huaweia w budowie brytyjskiej sieci 5G podjął gabinet premiera Borisa Johnsona. Jak zapowiedział we wtorek szef rządu Zjednoczonego Królestwa w imieniu brytyjskiej Rady Bezpieczeństwa Narodowego (NSC), kraj w ciągu najbliższych siedmiu lat zamierza całkowicie wycofać się z korzystania ze sprzętu Huaweia przy budowie sieci 5G.

5G nie dla Huaweia w Wielkiej Brytanii

Ponadto od końca tego roku, brytyjskie telekomy mają też zrezygnować z zakupu nowych komponentów produkowanych przez chiński koncern. Jak poinformował w Parlamencie sekretarz ds. cyfryzacji, mediów, kultury i sportu Oliver Dowden, krajowe firmy telekomunikacyjne mają też w ciągu najbliższych dwóch lat zrezygnować z korzystania ze sprzętu Huaweia w łączach szerokopasmowych.

Zobacz także

Siedmioletni okres przejściowy ma dać brytyjskim operatorom, w tym BT, Vodafone i Three, wystarczająco dużo czasu na bezpieczne usunięcie sprzętu Huaweia ze swoich instalacji 5G. Wcześniej telekomy alarmowały, że zbyt pochopna przebudowa sieci może być kosztowna i całkowicie odciąć miliony brytyjskich użytkowników od dostępu do usług telekomunikacyjnych. Jeszcze w poniedziałek szef BT Philip Jansen apelował do rządu o rozwagę i to, żeby nie wycofywał się zbyt szybko z korzystania ze sprzętu chińskich firm.

Wtorkowa decyzja Wielkiej Brytanii z pewnością spodobała się amerykańskiej administracji, jako że Stany Zjednoczone od dawna lobbowały za wycofaniem chińskich produktów z sieci 5G na Zachodzie. Administracja prezydenta USA Donalda Trumpa oskarża Huawei i innych dostawców z ChRL m.in. o szpiegowanie na rzecz władz w Pekinie.

Zobacz także

Jeszcze w styczniu brytyjski premier Boris Johnson, wbrew naciskom Waszyngtonu, dopuścił koncern Huawei do udziału w brytyjskim wdrożeniu sieci łączności nowej generacji (5G). Zgoda ta została obwarowana kilkoma warunkami, w tym wykluczeniem udziału chińskiego potentata w budowie kluczowych elementów infrastruktury.

Zdecydowano również, że udział Huaweia w projekcie brytyjskiej sieci nie może być większy niż 35 proc. całości. Do zmiany stanowiska Londynu przyczyniły się ostatnie wydarzenia w Hongkongu, a także pogłoski o tym, że Chiny być może nie powiedziały całej prawdy o pandemii COVID-19.

Obserwatorzy obawiają się, że rezygnacja Wielkiej Brytanii z Huawei może nieść ze sobą ryzyku konfliktu z Chinami. Jak wskazują komentatorzy, władze w Pekinie mogą odebrać decyzję Johnsona jako jasny sygnał, że chiński sprzęt nie jest już za Zachodzie potrzebny. 

RadioZET.pl/PAP