Zamknij

Huawei kazał ludziom pisać fałszywe recenzje telefonu

Olga Papiernik
13.02.2018 11:21
Huawei kazał ludziom pisać fałszywe recenzje telefonu
fot. AP/East News

Nowy telefon Huawei, Mate 10 Pro, jest dostępny w przedsprzedaży w Stanach Zjednoczonych, mimo że nie ma żadnych umów z amerykańskimi przewoźnikami - więc, aby zwrócić na siebie uwagę, wydaje się, że firma nakazywała pisać fałszywe recenzje nowego telefonu, który został wystawiony online, jak zauważył 9to5Google.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - Biznes na Facebooku

Fałszywe recenzje, które są wyłącznie na stronie Best Buy, są prawdopodobnie wynikiem konkursu, który Huawei prowadził na Facebooku.
31 stycznia firma zamieściła post, w grupie liczącej ponad 60 000 członków, z prośbą o zostawianie komentarzy na stronie przed-sprzedażowej Best Buy, w zamian za szansę testowania Mate 10 Pro.
Oryginalny post został usunięty, ale 9to5Google uzyskał zrzut ekranu, zanim zniknął. "Poinformuj nas, dlaczego CHCESZ posiadać Mate 10 Pro na stronie internetowej Best Buy ".
Na stronie Best Buy było 108 opinii na temat telefonu, z czego 103 zostały napisane 31 stycznia lub później, czyli w dniu, w którym Huawei opublikował konkurs.

Zagłosuj

Czy posiadasz telefon komórkowy firmy Huawei?

Liczba głosów:

Wiele komentarzy bezpośrednio odnosiło się do braku rzeczywistego doświadczenia z samym produktem, ale nowy model telefonu dostawał pięciogwiazdkowe oceny.
"To urządzenie wygląda ekscytująco i pięknie i byłoby wspaniale móc je przetestować" - czytamy w jednym komentarzu.

Wygląda na to, że Huawei sądzi, iż wysokie, przedwczesne oceny sprawią, że ludzie zaufają produktowi, co doprowadzi do większej liczby sprzedanych telefonów.
Niestety, tego rodzaju opinie są niezgodne z zasadami Best Buy, jak zauważa 9to5Google. "Zastrzegamy sobie prawo do tego, aby nie publikować recenzji, jeśli zawiera ona którekolwiek z poniższych treści lub narusza inne wytyczne" - informuje sprzedawca na swojej stronie.
Obejmuje to "reklamy," treści spamowe "lub odniesienia do innych produktów, ofert lub stron internetowych."
Wiele z tych komentarzy mieści się w kategorii "reklama", ponieważ są to zgłoszenia konkursowe i komentatorzy przyznają, że nie mają doświadczenia z tym modelem telefonu.

Mate 10 Pro firmy Huawei wchodzi na rynek amerykański w bardzo niekorzystnej sytuacji, jeśli chodzi o kwestie dotyczące bezpieczeństwa i wiarygodności.
W przeszłości firma była oskarżona przez Cisco o kradzież kodu źródłowego i spotkała się z oskarżeniami o szpiegostwo dla chińskiego rządu. Zarówno AT & T, jak i Verizon wycofały się z transakcji, aby sprzedawać Mate 10 Pro.

Huawei skomentował decyzje przewoźników, mówiąc: - To wielka strata dla nas, a także dla przewoźników, ale największa strata jest dla konsumentów, ponieważ konsumenci nie mają najlepszego wyboru.

9to5Google/theverge/OP