Zamknij

Hotele zamknięte także w majówkę. Niedzielski: będą kontrole

14.04.2021 11:25
Kontrole hoteli w majówkę
fot. CameraCraft/shutterstock (ilustarcyjne)

Rząd zdecydował się na przedłużenie lockdownu do 25 kwietnia. Wyjątek będzie dotyczył hoteli, które zamknięte będą także na majówkę.

  1. Majówka bez możliwości noclegu
  2. Hotele odwiedzi sanepid. Będą kontrole
  3. Branża hotelarska: Polacy i tak wyjadą, restrykcje ich nie zatrzymają

Lockdown zostanie wydłużony, co do zasady, do 25 kwietnia. Rząd chce jednak ograniczyć mobilność Polaków w majówkę i zdecydował się na dodatkowe restrykcje dotyczące hoteli.

Te będą zamknięte do 3 maja. Cel? Skłonić Polaków do pozostania w domach. Przedsiębiorcy protestują i zwracają uwagę, że restrykcje nie pomogą. Branża mówi wprost: restrykcje nie zatrzymają majówkowych wypadów.

Majówka bez możliwości noclegu

- Ze względu na wydolność służby zdrowia i troskę o życie obywateli, zadecydowaliśmy o przedłużeniu większości obostrzeń do 25 kwietnia. W zakresie hoteli i noclegów dotychczasowe zasady bezpieczeństwa będą obowiązywać do 3 maja włącznie  - przekazał podczas konferencji prasowej minister zdrowia Adam Niedzielski.

Hotele tak jak dotychczas będą zamknięte. Wyjątkiem są m.in. hotele robotnicze, a także noclegi świadczone w ramach niektórych podróży służbowych – np. medyków, kierowców wykonujących transport drogowy czy żołnierzy.

Hotele odwiedzi sanepid. Będą kontrole

Minister zdrowia pytany podczas konferencji prasowej o dodatkowe środki bezpieczeństwa podczas zbliżającej się majówki odparł, że służby tj. funkcjonariusze policji i pracownicy sanepidu będą sprawdzać, czy przedsiębiorcy przestrzegają restrykcji.

Jeżeli chodzi o kwestie kontroli, na pewno majówka będzie tym okresem wytężonych kontroli prowadzonych zarówno przez policję, jak i inspektorów sanitarnych 

Adam Niedzielski

Kary sanepidu za naruszenie przepisów mogą wynosić nawet 30 tysięcy złotych. Dodatkowo rząd deklaruje, że firmy, które wbrew obostrzeniom prowadzą biznes, pozbawione będą możliwości skorzystania z pomocy np. w formie tarczy antykryzysowej lub finansowej.

Branża hotelarska: Polacy i tak wyjadą, restrykcje ich nie zatrzymają

- Hotele spełniają wszelkie rygory sanitarne, są bezpiecznymi miejscami, należy więc je otworzyć na długi weekend majowy – zauważa w rozmowie z PAP Marcin Mączyński z Izby Gospodarczej Hotelarstwa Polskiego.

Rząd jednak nie wysłuchał apelu branży, której przedstawiciel uważa, że Polacy w przypadku zamknięcia hoteli w kraju, wyjadą za granicę.

Przedstawiciel branży dodał, że jeśli rząd nie otworzy hoteli na majówkę, Polacy skorzystają z zagranicznych noclegów.  Branża nie kryje oburzenia decyzjami rządu i podkreśla, że jest w stanie otworzyć hotele w reżimie sanitarnym.

- Ponad 17 tysięcy kontroli przeprowadzonych przez policję i sanepid w hotelach od początku tego roku, i tylko kilka pouczeń, najlepiej świadczy o świetnym przygotowaniu hoteli do bezpiecznego przyjmowania gości – podsumował Mączyński.

RadioZET.pl/PAP