Zamknij

Kary dla hoteli, które przyjmą w majówkę nieuprawnionych gości

29.04.2021 10:13
Kto może skorzystać z hotelu w majówkę
fot. KarolDESIGN/shutterstock (ilustarcyjne)

Rząd zdecydował o otwarciu gospodarki, co nastąpi już w najbliższych tygodniach. Przed właścicielami hoteli majówka bez turystów. Komu przedsiębiorcy będą mogli zapewnić nocleg?

Hotele nie odrobią pandemicznych strat w majówkę. Rząd zdecydował, że turyści będą mogli korzystać z noclegów dopiero od 8 maja.

Tymczasem przedsiębiorcy pytają Rzecznika Praw Obywatelskich, kogo mogą przyjąć w długi, majowy weekend. Pytają też jakie kary grożą hotelarzom i ich klientom za złamanie obostrzeń.

Hotele w majówkę. Kto może z nich skorzystać?

„Pani prowadzi hotel i pyta, czy może przyjąć kierowcę wykonującego transport drogowy. Pyta też, czy karą za pobyt w hotelu osób nieuprawnionych obciąża się tylko właściciela hotelu, czy również turystów, którzy zatrzymali się w tym hotelu i tym samym złamali obostrzenia?” – czytamy w komunikacie RPO.

Pytanie wydaje się słuszne, gdyż rozporządzenie w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii przewiduje szereg wyjątków do zakazu przyjmowania gości w hotelach.

Co do zasady, hotele są zamknięte, ale tylko dla turystów. Wyjątkiem są m.in. hotele robotnicze, a także noclegi świadczone w ramach podróży służbowych. Kto zatem może skorzystać z noclegu?

Rozporządzenie Rady Ministrów w § 9 wymienia wszystkie wyjątki. Mowa m.in. o prowadzenie działalności hotelarskiej dla pracowników sezonowych, medyków,  członków załogi statku powietrznego, dla osób wykonujących pracę lub świadczących usługi na statkach lub morskich platformach czy też dla kierowców wykonujących transport drogowy. Z noclegu skorzystają także mundurowi, zawodnicy i trenerzy w czasie zgrupowań lub współzawodnictwa sportowego, niektórzy prawnicy, dziennikarze i dyplomaci. Lista wyjątków jest długa, to łącznie 44 pozycje w rozporządzeniu.

Osoba prowadząca biznes może zatem przyjąć w hotelu kierowcę, ale pod kilkoma warunkami. Klient, który oczekuje noclegu, musi potwierdzić, że jest uprawniony do skorzystania z takiej usługi. „Fakt wykonywania transportu drogowego winien być potwierdzony stosowanym dokumentem, w tym przypadku powinien być to dokument wystawiony przez pracodawcę”- pisze RPO.

Majówka na nielegalu. Czy turystom grożą mandaty?

Czy klienci, którzy niejako korzystają z faktu obchodzenia przez przedsiębiorców obostrzeń, także mogą zostać ukarani? Kilka miesięcy temu na fali otwierania się wielu lokali wbrew obostrzeniom zapytaliśmy o to prawników. RPO potwierdził jedynie ich stanowisko.

W myśl rozporządzenia zakaz prowadzenia usług hotelarskich dotyczy przedsiębiorców. W związku z tym, jedynymi osobami, które mogą zostać ukarane w związku z prowadzeniem takiej działalności wbrew zakazom, są jedynie oni. Turyści korzystający z tego typu usług nie mogą być z tego powodu ukarani, o ile nie są przez nich jednocześnie łamane inne ograniczenia, nakazy bądź zakazy. Co to oznacza? Sanepid lub funkcjonariusze policji, którzy w majówkę mogą odwiedzić hotele, mogą także sprawdzić, czy klienci noszą maseczki w częściach wspólnych hotelu. Jedynie za niezachowanie dystansu, czy niezakrywanie nosa i ust klienci hotelu mogą ponieść odpowiedzialność.

Kary są bardziej dotkliwe dla przedsiębiorców, którzy mogą odpowiedzieć za przyjmowanie w hotelu nieuprawnionych osób. Grożą im nie tylko mandaty sięgające 30 tys. zł, ale także wykluczenie z grona beneficjentów rządowej pomocy w ramach tarczy finansowej.

Właściciele hoteli muszą zatem pamiętać o zasadach przyjmowania gości w majówkę. Za nieco ponad dwa tygodnie będą mogli przyjąć klientów bez względu na wykonywany przez nich zawód. Od 8 maja hotele mogą działać jak dawniej, ale wciąż obowiązuje reżim sanitarny i limit klientów: maksymalnie 50 proc. obłożenia.

RadioZET.pl