Zamknij

Hotele toną w długach. Czy w wakacje odrobią straty po pandemii?

25.06.2021 11:56
Hotele toną w długach. Czy w wakacje odrobią straty po pandemii?
fot. EAST NEWS

Tylko w maju obostrzenia mogły spowodować straty sektora noclegowego w wysokości 750 mln zł. Sprawdzamy, co o tej branży mówi analiza Izby Gospodarczej Hotelarstwa Polskiego, na którą powołuje się BIG InfoMonitor.

Lockdown sprawił, że branża noclegowa ma ogromne długi. Ograniczona możliwość przemieszczania się, odwołane loty i reżim sanitarny doprowadziły do sytuacji, w której właściciele hoteli i pensjonatów zaczęli notować znaczne straty. Sprawdziliśmy, jak to wpłynęło na  obecne ceny noclegów w górach i nad morzem, w 40 najpopularniejszych polskich kurortach. 

Tymczasem od początku roku ponad 650 obywateli RP nie mogło wyjechać z kraju z powodu nieważnych dokumentów, a 4,5 tys. naruszyło zasady kwarantanny. Funkcjonariusze Straży Granicznej kontrolują Polaków, którzy wybierają się na zagraniczny urlop.

Długi branży noclegowej

Już 1 mld zł długu ma branża noclegowa. Tak wynika z danych Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor i bazy BIK. Przyczyniły się do tego głównie nieuregulowane zaległości hoteli, które na początku wakacji sięgają już  947 mln zł.

Zaległości w płatnościach na rzecz dostawców oraz w bankach ma 1760 aktywnych, zawieszonych i zamkniętych firm związanych z działalnością noclegową.

W sumie długi zakwaterowania, jednej z najbardziej dotkniętych pandemią branż, wynoszą obecnie 1,044 mld zł. Problemy z płatnościami dotyczą 9 proc. hotelarskich biznesów. Według ekspertów BIG oznacza to, że ryzyko zawarcia umowy z firmą w tarapatach finansowych jest wysokie.

Po miesiącach ograniczeń branża hotelarska spodziewała się, że okres urlopowy będzie okazją do intensywnego odrabiania zaległości i pracy na pełnych obrotach, przy możliwości oferowania wszystkich dostępnych miejsc noclegowych. Ich ograniczenie "nie jest zadowalające", szczególnie, że w tym roku w kraju chce spędzić wakacje więcej osób niż zwykle. Pocieszeniem może być fakt, że limit nie dotyczy zorganizowanych grup dzieci do 12. roku życia oraz że nie obejmuje on osób w pełni zaszczepionych przeciw Covid-19 

Sławomir Grzelczak, prezes BIG InfoMonitor

Długi branży zakwaterowania dotyczą przede wszystkim nieopłaconych w terminie kredytów. Średni dług pozakredytowy wynosi 24,5 tys. zł, a kredytowy ponad 1,6 mln zł. W sumie niemal co trzeci przedsiębiorca, powiązany z firmą, która ma kłopoty z płatnościami, nie radzi sobie ze spłatą zobowiązań, które zaciągnął jako konsument.

RadioZET.pl/PAP