Zamknij

Hotelarze nie odrobią rocznych strat w wakacje. Branża bankrutuje

07.05.2021 09:55
Hotelarze nie odrobią rocznych strat przez wakacje. Branża bankrutuje
fot. Albin Marciniak/East News

Lockdown nie do odrobienia podczas jednego sezonu. Eksperci z sektora hotelarskiego szacują, że latami potrwa powrót do sytuacji, która była przed pandemią.

Lockdown doprowadził branżę hotelarską w Polsce na skraj bankructwa. Część hoteli i pensjonatów zakończyło działalność, a wielu właścicieli obiektów nie zrobiło tego tylko z powodu braku alternatywy. Zgodnie z opublikowanym rozporządzeniem hotele będą ponownie odmrażane od 8 maja 2021 roku.

Obiekty noclegowe są w Polsce najbardziej oblegane w sezonie urlopowym oraz podczas długich weekendów. W 2021 roku z powodu pandemii rząd zakazał otwierania obiektów podczas majówki. To okazało się kolejnym ciosem dla branży, ponieważ politycy zapowiedzieli kary dla hoteli, które przyjmą w tym czasie nieuprawnionych gości

Lockdown.Hotele i pensjonaty straciły miliardy

Z publikacji „Rzeczpospolitej” wynika, że straty hoteli opiewają na miliardy złotych, a część budynków hotelowych jest wyprzedawanych po niskich cenach. O tym, co w tym roku wybiorą Polacy mówi dla gazety Grzegorz Kaleta, ekspert ds. rynku hotelowego CBRE.

Większość Polaków wybierze wakacje w kraju, korzystając z bonów turystycznych. Są dwa, opiewają na miliardy złotych

Grzegorz Kaleta, ekspert ds. rynku hotelowego CBRE

Zdaniem Grzegorza Kalety, zamknięcie hoteli w długi majowy weekend wygenerowało straty na poziomie ok. 200 mln zł.

Hotelarstwo. Kiedy obiekty noclegowe odrobią straty?

Ekspert firmy doradczej CBRE przewiduje, że "jeśli w najbliższym czasie poradzimy sobie z pandemią, to wskaźniki obłożenia powrócą najszybciej po dwóch latach, szybciej w obiektach resortowych, a znacznie wolniej w miejskich, biznesowo-korporacyjnych.”

Kaleta zwraca także uwagę na branżę konferencyjno-targowo-eventową, która również znacznie ucierpiała w pandemii. - A przecież oprócz turystów i dużych firm to właśnie ta branża miała istotny udział w obłożeniu hoteli, przychodów w F&B, wynajmie sal konferencyjnych".

RadioZET.pl/PAP/Rzeczpospolita