Zamknij

Rekordowe ceny hoteli w Walentynki. Gdzie i za ile na majówkę?

15.02.2021 10:49
Wzrost cen w hotelarstwie
fot. MAREK BEREZOWSKI/REPORTER/EastNews

Hotelarze odnotowali rekordowe zyski w weekend walentynkowy. Teraz lawinowo sypią się rezerwacje na majówkę i wakacje. Zainteresowanie wyjazdami wśród polskich turystów rośnie również ze względu na możliwość wykorzystania bonu turystycznego.

Lockdown wymusił przerwę w funkcjonowaniu hoteli. Po ogłoszeniu rządowej decyzji o warunkowym odmrożeniu tej gałęzi gospodarki, Polacy zaczęli masowo rezerwować noclegi w rodzimych kurortach. Na stokach narciarskich już pierwszego dnia pojawiła się policja i prowadzone były wzmożone kontrole.

Miejscowością, która cieszyła się ogromną popularnością w Walentynki było Zakopane. Część turystów nie trzymała jednak dystansu społecznego i nie stosowała się do reżimu sanitarnego, dlatego wróciły rozmowy o możliwości ponownego ograniczenia funkcjonowania hoteli i pensjonatów.

Policjanci w powiecie tatrzańskim interweniowali blisko 300 razy: wylegitymowali 512 osób i nałożyli 164 mandaty karne, z czego 121 za brak maseczek. Do sądu trafiło już 49 wniosków o ukaranie turystów.

Hotele. Obostrzenia i rekordowe zyski

Pierwszy weekend po obowiązkowym lockdownie przyniósł duże zyski właścicielom obiektów noclegowych. Hotelarze, pomimo ograniczeń w liczbie dostępnych miejsc i zawyżonym cenom, odnotowali aż o połowę więcej rezerwacji na walentynkowy weekend niż w zeszłym roku.

Weekend był rekordowy, bo zarezerwowano aż o 48% więcej noclegów niż w tym samym okresie 2020 roku, jeszcze przed wybuchem pandemii. Ponadto rezerwacje przedłużane są na cały tydzień. To oczywiście nie wystarczy, żeby odrobić straty, ale skala zainteresowania wyjazdami pozwala nieco poprawić nastroje w branży i z większym optymizmem patrzeć na nadchodzący sezon, o ile nie przyjdą kolejne obostrzenia

Natalia Jaworska, ekspert Noclegi.pl

Największym zainteresowaniem wśród polskich turystów cieszą się górskie kurorty.

Hotele na Walentynki, Majówkę i wakacje

W walentynkowy weekend największe obłożenie miały obiekty w górach, ale również nad morzem hotelarze mogli odczuć wzrost zainteresowania ich ofertą w porównaniu do zeszłego roku. Tylko w Wiśle odnotowano 89 proc. więcej turystów niż w tym samym terminie w 2020 roku. W Krynicy Zdrój wzrost wyniósł 80 proc., a w Karpaczu wypoczywało 47 proc. więcej osób niż przed rokiem.

Od momentu uruchomienia stoków narciarskich, odczuwalny wzrost zainteresowania odczuwają także właściciele hoteli w Murzasichle. Dzieje się tak, pomimo faktu, że w tej miejscowości zanotowano najwyższą cenę średnią za nocleg, która wyniosła 110 zł za osobę. Wyższe ceny za hotelową dobę widać także w Krynicy-Zdrój. Tam za nocleg jeszcze rok temu płaciliśmy 46 zł, a teraz 88 zł.

W nadmorskich miejscowościach prym wśród turystów wiodą Gdańsk i Kołobrzeg. Za nocleg w pierwszym z nich trzeba średnio zapłacić 94 zł za osobę, a w drugim 85 zł.

Bon turystyczny. Wykorzystanie w pandemii

Właściciele hoteli i pensjonatów po odmrożeniu gospodarki podnoszą ceny. Wzrost zainteresowania powoduje, że rezerwacje szybko się zapełniają. W porównaniu do zeszłego roku, branża podniosła koszt za nocleg średnio o 20 proc. Mimo wzrostu cen dużą popularnością cieszą się rodzinne wyjazdy. Odnotowano aż o 80 proc. więcej rezerwacji z wykorzystaniem bonu turystycznego, niż jeszcze w ostatnim tygodniu stycznia.

Wpływ miały na to zapewne akcje promujące wykorzystanie bonu. W naszym portalu mamy ponad 2200 obiektów, które akceptują płatność bonem turystycznym online, zachęcając do skorzystania z niego rabatami. Wzrost zainteresowania bonem widać w rezerwacjach na kolejne weekendy, majówkę i wakacje. Ich liczba rośnie każdego dnia

Natalia Jaworska, ekspert Noclegi.pl

Ekspertka dodaje, że w lutym 2021 w portalu zarezerwowano na różne terminy o 150 proc. więcej noclegów niż w tym samym okresie 2020 roku, a więc jeszcze przed pandemią.

RadioZET.pl/PAP