Zamknij

Ta branża odrobi straty w wakacje. Przedsiębiorcy z szansą na zyski

03.03.2021 15:12
Hotelarstwo odbije straty w wakacje. Polacy spędzą urlop w kraju
fot. WOJCIECH STROZYK/REPORTER/EastNews

Lockdown dotkliwie wpłynął na spadek przychodów właścicieli hoteli i pensjonatów. Zamrożenie tych branż na wiele miesięcy odbiło się na wynikach finansowych. Teraz pojawia się szansa na odrobienie strat. Polacy już planują wakacyjne wyjazdy, które zamierzają spędzić w kraju, korzystając z rodzimej oferty turystycznej.

Lockdown częściowo zamroził możliwość zarabia w wielu sektorach gospodarki. Rząd za pomocą tarczy antykryzysowej stara się pomagać przedsiębiorcom, ale kwoty subwencji często nie są wystarczające do prowadzenia biznesu na poziomie, który był przed wybuchem pandemii.

Właściciele obiektów noclegowych na własną rękę próbują łatać nadszarpnięty pandemią budżet. Część z nich wykorzystuje luki w obostrzeniach i mimo pandemii w ich obiektach jest mnóstwo gości.

Lockdown. Hotelarze odrobią straty

Hotelarstwo ma szansę na odrobienie pandemicznych strat. Z badania przeprowadzonego przez UCE RESEARCH i SYNO Poland wynika, że 48,3 proc. Polaków planuje w tym roku wyjazd na urlop wypoczynkowy, 29,8 proc. nie ma tego w planach, a 21,9 proc. obecnie jeszcze nie zna odpowiedzi na to pytanie.

Wyjazdy deklarują osoby znużone ciągłym siedzeniem w domu, szczególnie te, które ostatnio odłożyły trochę pieniędzy. W tym niepewnym czasie oszczędności Polaków wzrosły o ok. 10 proc. Taki trend jest teraz obserwowany na całym świecie. To jest tzw. odłożony popyt. Z kolei ludzie, których sytuacja finansowa pogorszyła się, najchętniej zaczęliby wreszcie zarabiać, żeby móc w przyszłości wyjechać na urlop, ale raczej nie w tym roku

Piotr Kuczyński, analityk rynków finansowych

Z przeprowadzonej analizy wynika, że na urlop w kraju wybiorą się głównie osoby w wieku 18-35 lat, z wyższym wykształceniem i zarabiające 6-7 tys. zł, pochodzące z miast liczących 200-499 tys. ludności.

Urlop w czasie pandemii

Część turystów mimo niepewnej sytuacji na świecie zdecyduje się na wyjazd zagraniczny. O wyborze kierunku zdecyduje sytuacja związana z obostrzeniami, a nie budżet.

"W przypadku celu podróży większe znaczenie mają kwestie epidemiczne niż finansowe. W czasie pandemii większość Polaków jednak bezpieczniej czuje się we własnym kraju, chociaż niemal na całym świecie ma dostęp do usług medycznych. Ludzie chcą przede wszystkim uniknąć niepotrzebnych problemów na lotniskach i przejściach granicznych w przypadku ewentualnych zakażeń" – mówi Marek Zuber, ekonomista.

Wśród osób, które planują w tym roku wyjazd urlopowy, grupa 31,7 proc. wybierze obcy kraj. Z kolei 61,8 proc. pytanych zamierza wypoczywać w Polsce. Tylko 6,5 proc. respondentów jest niezdecydowanych.

Lockdown. Wakacje w kraju czy za granicą

Na wyjazd zagraniczny w większości zdecydują się osoby o dochodach powyżej 9 tys. zł netto, które pochodzą z miast o liczbie 200-499 tys. mieszkańców. Z kolei krajowe kierunki wskazują przeważnie osoby z zarobkami do 3 tys. zł, z miejscowości mających 100-199 tys. ludności.

Z kolei wakacje w Polsce spędzą głównie osoby w wieku 56-80 lat. Jest to w ankiecie przeważająca grupa, która liczy 79,6 proc. Ich zarobki mieszczą się między 1–3 tys. zł. Pochodzą z miejscowości liczących 100-199 tys. mieszkańców.

RadioZET.pl/MondeyNews.pl