Zamknij

Ile zarabiają hostessy? W pracy są narażone na molestowanie

08.11.2019 10:53
Hostessa praca. Zarobki. Pierwszy tak obszerny raport
fot. Mateusz Jagielski/East News (ilustracyjne)

Molestowanie, upokarzanie i uciążliwe warunki pracy – to codzienność pracy hostess. Taki obraz tego zawodu pokazał pierwszy w Polsce obszerny raport na ten temat. Ile zarabiają hostessy?

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin

– Największą zaletą pracy w hostessingu są relatywnie dobre zarobki przy niewielkim nakładzie czasu, jaki trzeba poświęcić na to zajęcie, oraz elastyczność, co jest ważne dla studentek, które stanowią większość hostess – podkreśliła Anna Perlik-Piątkowska, współautorka raportu „Branża hostess w Polsce. Główne problemy i kontrowersje”, w rozmowie z Newserią Biznes.

Najpoważniejszą wadą są natomiast przypadki molestowania seksualnego, które zdarzają się zarówno ze strony klientów, jak i organizatorów imprez. Hostessy narzekały też na uciążliwość fizyczną tej pracy, bo to jest wielogodzinne stanie i chodzenie w butach na obcasach, przez co bolą je nogi i plecy, zdarza się też, że ubrania nie są dostosowane do warunków pogodowych.

Anna Perlik-Piątkowska

Zobacz także

Zawód hostessy jest postrzegany jako mało wymagający, a wiele kobiet na tym stanowisku musi mierzyć się z upokarzaniem, wyzyskiem i wykorzystywaniem.

– W wywiadach pytaliśmy, jakie są warunki ich pracy, co je zachęca do pracy hostessy, co im przeszkadza w tej pracy, jakie są ich relacje z pracodawcami i klientami. Hostessy otwarcie mówiły nam o tym, jak są traktowane, z jakimi trudnymi sytuacjami się spotykają, i tak powstał nasz raport – tłumaczyła Monika Kulik z Forum Odpowiedzialnego Biznesu (FOB), cytowana przez Newserię Biznes.

Nawet kilka tysięcy złotych dziennie

Raport „Branża hostess w Polsce. Główne problemy i kontrowersje”, opracowany przez Komitet Dialogu Społecznego KIG we współpracy z FOB, to pierwsze w Polsce opracowanie na temat tego sektora. Na jego potrzeby przeprowadzono kilkanaście pogłębionych wywiadów z hostessami oraz przeanalizowano ogólnodostępne materiały poświęcone tej branży.

Z danych zebranych w raporcie wynika, że w Polsce wynajęcie hostess oferuje około 100 agencji, najczęściej prowadzonych przez osoby związane z branżą mody i marketingu.

Zobacz także

Praca hostessy opiera się głównie na elastycznej formie zatrudnienia – dominują umowy-zlecenia i o dzieło. Ten zawód jest silnie sfeminizowany.

Na 50 kobiet w zawodzie przypada średnio tylko 1 mężczyzna. Najliczniejszą grupę stanowią kobiety przed 30. rokiem życia – 7 na 10 hostess to kobiety w wieku od 23 do 30 lat, tylko niecałe 20 proc. ma powyżej 30 lat.

Wynagrodzenia hostess wahają się od kilkunastu złotych za godzinę do nawet kilku tysięcy złotych za dzień pracy. Najmniej zarabiają hostessy rozdające próbki produktów w dużych sklepach.

Na najwyższe stawki mogą liczyć uczestniczki dużych kampanii promocyjnych, a także hostessy zatrudnione do obsługi bankietów czy konferencji.

Za pracę w supermarkecie hostessy mogą liczyć na stawkę 10-17 zł netto za godzinę, przy obsłudze wydarzeń 20-50 zł, a za obsługę klientów premium np. trwających kilka dni targów marek luksusowych – nawet kilka tysięcy złotych za dzień.

Zarobki hostess w Polsce

Zobacz także

Chcielibyśmy, żeby praca hostess była wolna od stereotypizacji i pozwoliła młodym osobom jak najlepiej odnaleźć się na rynku pracy. Zachęcamy też do różnorodności – żeby zatrudniać nie tylko kobiety, ale i mężczyzn, korzystać z pomocy osób w różnym wieku do promowania produktów, usług czy wydarzeń.

Monika Kulik

„Obmacują, klepią po tyłku”

Wśród największych wad pracy hostessy są przypadki molestowania seksualnego, o którym autorom badania opowiadały pytane kobiety.

„Proponują nam pójście do pokoju. Obmacują, klepią po tyłku. Usłyszałam nawet, że skoro mi płacą to nie powinnam mieć nic przeciwko”, „Faceci się przystawiają i szepczą do ucha o numer telefonu a obok stoi żona”, „Próbuję jakoś sama sobie poradzić, jak ktoś jest wulgarny, albo nalega na numer telefonu”.

Hostessy

Hostessy są również upokarzane – zarówno przez uczestników obsługiwanych wydarzeń, jak i pracodawców.

„Mi kiedyś kazano sprzątać stoisko w szpilkach i krótkiej spódnicy, to było upokarzające”, „Czułam się upokorzona, kiedy przy omawianiu tego co do mnie należy, zadano mi trzy razy pytanie czy na pewno zrozumiałam. Czasem ludzie zakładają, że jesteśmy głupie i nic nie ogarniamy”, „Najgorzej to nas traktują kobiety. Nie wiem, może są zazdrosne, bo jesteśmy młode i atrakcyjne. Doszukują się uchybień, są niemiłe. Wydaje mi się, że chcą nam pokazać, że jesteśmy nikim”.

Hostessy

Zobacz także

Jak zauważa współautorka raportu Anna Perlik-Piątkowska, w krajach Europy Zachodniej są przyjmowane różne rozwiązania, które regulują działanie branży. Dlatego pozytywne wzorce można zaczerpnąć z rynków zagranicznych.

Pierwszym jest rezygnacja z hostess na rzecz konsultantów i konsultantek, którzy są proszeni o adekwatny ubiór oraz nawiązywanie biznesowych rozmów z klientami. Tego typu przypadki się pojawiają, np. na targach motoryzacyjnych w Genewie – mówiła Anna Perlik-Piątkowska.

Drugim sposobem na modyfikowanie działania branży jest zwiększanie udziału hostów, czyli liczby mężczyzn w branży.

Na takie rozwiązanie zdecydowała się w 2018 roku Vuelta a España, czyli jeden z najsłynniejszych wyścigów kolarskich na świecie – nagrody oraz kwiaty kolarzom wręczali kobieta i mężczyzna. Trzecią, dobrą praktyką jest samoregulacja branży – tu przykładem może być Francuski Związek Pracodawców Hostess, który w 2015 roku rozpoczął walkę z dyskryminacją i wdrożył kodeks dobrych praktyk, który odnosi się głównie do kwestii pracowniczych.

Anna Perlik-Piątkowska

Zobacz także

RadioZET.pl/Newseria Biznes