Zamknij

Horban: oddech od pandemii w czerwcu, ale trzeba do niego dożyć

01.04.2021 09:58
prof. Andrzej Horban
fot. JACEK DOMINSKI/REPORTER/East News

Profesor  Andrzej Horban goszcząc w Radio ZET zadeklarował, że w czerwcu 2021 można się spodziewać długo wyczekiwanego odejścia od obostrzeń. To efekt programu szczepień, który otwiera się na nowe roczniki. Doradca premiera dodał, że żeby móc się zaszczepić i cieszyć się z końca lockdownu, trzeba do tego czerwca najpierw dożyć.

Lockdown nie do końca radzi sobie z trzecią falą: wprowadzone ograniczenia są zbyt łagodne, żeby skutecznie zahamować rozprzestrzenianie się koronawirusa. Coraz większy problem tkwi w sposobie, w jaki Polacy podchodzą do restrykcji: na ulicach pojawiają się osoby, które w ostentacyjny sposób łamią wprowadzone zasady reżimu sanitarnego.

Profesor Andrzej Horban jako Gość Radia ZET zadeklarował, że szerokie szczepienia, pozwalające na całkowite odejście od lockdownu, będą mogły zacząć się w czerwcu 2021 roku. Żeby móc cieszyć się tym nadchodzącym oddechem od lockdownu, trzeba jednak do wakacji najpierw dożyć, co może się nie udać przy ignorowaniu restrykcji.

Horban: szczepienia dla wszystkich czerwcu 2021. Ale trzeba do niego dożyć

Prof. Andrzej Horban oszacował termin rozpoczęcia masowych szczepień młodszych Polaków na czerwiec 2021 roku. Uodpornienie dużej części populacji pozwoli na odejście od obostrzeń, które dezorganizują nam życie już od ponad roku.

Zmęczenie lockdownem jest ogromne i coraz większa liczba osób traci siły do przestrzegania regulacji. W czasie ataku trzeciej fali i bicia kolejnych dobowych rekordów zakażeń oraz zgonów z powodu COVID-19 jest to szczególnie niebezpieczne, o czym alarmował na antenie Radia ZET prof. Andrzej Horban.

Jeżeli nadal widzi się osoby bez masek na twarzy, biegające po ulicy czy sklepie, jeżeli nadal jest podziemie organizujące imprezy – aż mi się wierzyć nie chce – na kilkaset osób, to włos na głowie się jeży.

prof. Andrzej Horban

Doradca premiera zadeklarował, że widać już światełko w tunelu i można spodziewać się spadku liczby zakażeń za 2-3 tygodnie. Jednocześnie odpowiadając na pytanie internauty oszacował, że osoby które zapiszą się na szczepienie w kwietniu, po otwarciu na nowe roczniki, mogą spodziewać się wyznaczania terminów w okolicach czerwca.

Wtedy też, zgodnie z wcześniejszymi deklaracjami rządu, spodziewać można się rozpoczęcia całkowitego wycofywania lockdownu.

Wcześniej niewykluczone jest jednak zaostrzanie restrykcji. Horban przyznał, że rząd rozważa wprowadzenie przed Wielkanocą godziny policyjnej i ograniczeń w przemieszczaniu się.

RadioZET.pl