Zamknij

Horała: odejście od węgla oznacza zapaść gospodarki

03.10.2019 17:31
Marcin Horała o energetyce i planach PiS
fot. Jakub Kaminski/East News

- Gospodarka jest i będzie jeszcze oparta na węglu. Gdybyśmy mieli od tego odchodzić, spowodowałoby to jej drastyczną zapaść -mówił poseł Prawa i Sprawiedliwości Marcin Horała.

 Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin  

Podczas konferencji poseł PiS mówił o planach partii związanych z ochrona środowiska. Zaznaczył, że zależy mu na niskoemisyjnych źródłach energii, jednak nie zamierza odchodzić od węgla. W pakiet obietnic wyborczych partii wchodzi budowa farm wiatrowych, a także elektrowni jądrowych. 

 Energetyka jądrowa nigdy nie będzie głównym składnikiem miksu energetycznego, ale uzupełnienie go o jedną lub dwie elektrownie to plan na najbliższe lata

mówił Horała

Ponad 100 miliardów złotych na czyste powietrze

Horała odniósł się też do wdrażanego programu „czyste powietrze”. Ten przewiduje dofinansowanie do zakupu kotłów ekologicznych. Jak mówił, do tej pory podpisano 28 tysięcy umów, a kwota dofinansowania to jak dotąd 500 milionów złotych.

Zobacz także

-Docelowo do roku 2030 w tym programie zagwarantowane jest 103 miliardy złotych. Emisja ze źródeł odnawialnych spadnie o połowę w stosunku do obecnej. Będziemy mieć w miastach o połowę czystsze powietrze – zaznaczył.

PiS robi porządki ze śmieciami

Poseł podkreślił, że to rząd PiS wprowadził „całkowity zakaz sprowadzania do Polski odpadów komunalnych i niebezpiecznych”.

Zobacz także

Jak dodał, problemem są rosnące opłaty za odbiór śmieci, które ponoszą mieszkańcy. Zadeklarował, że partia po wygranych wyborach przywróci system kaucji za opakowania wtórne.

„Środki z tej opłaty będą przekierowane do gmin, do samorządów, by mogły współfinansować system zbiórki odpadów, by ludzie mogli mniej płacić za odbiór odpadów" – powiedział.

Zobacz także

PiS ma w planach także zadbać o zalesienie kraju – mówił Horała.

„W 2045 roku jedna trzecia Polski będzie zalesiona. Szczególnym elementem są leśne gospodarstwa węglowe, czyli takie uprawy leśne, które są optymalizowane, by pochłaniały maksymalne ilości dwutlenku węgla z atmosfery. Pierwsze już działają i będziemy chcieli rozszerzać tego typu działalność” – dodał Horała.

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP