Zamknij

Holding spożywczy? AgroUnia: to paranoja i kłamstwo

06.12.2021 15:14
Michał Kołodziejczak o Holdingu spożywczym
fot. Jakub Kaminski/East News

Czy narodowy holding spożywczy pomoże rolnikom? Zdaniem Michała Kołodziejczaka z AgroUnii to „paranoja i kłamstwo”.

Narodowy Holding Spożywczy ma powstać z połączenia przedsiębiorstw zajmujących się rolnictwem i przetwarzaniem żywności. Cel? Walka o interes polskiego rolnika w starciu z zagraniczną konkurencją.

Taki sam cel w swoich działaniach prezentuje zrzeszająca rolników AgroUnia. Jej lider Michał Kołodziejczak nazywa jednak nowy, rządowy pomysł „paranoją”. Co poszło nie tak?

Narodowy Holding Spożywczy bez poparcia rolników?

W listopadzie bieżącego roku ministrowie rolnictwa Henryk Kowalczyk i aktywów państwowych Jacek Sasin podpisali umowę o współpracy przy tworzeniu holdingu spożywczego. Ma on reprezentować interesy rolników, m.in. przeciwdziałając zmowom cenowym.

Jak wówczas wyjaśniono, rząd miał wziąć w obronę polskich rolników, którzy często przegrywają w starciu z zagraniczną konkurencją. Superspółka, która miałaby powstać na bazie Krajowej Spółki Cukrowej, miałaby zagwarantować polskim rolnikom uczciwe ceny za ich produkty. Przeciwnego zdania są jednak przedstawiciele AgroUnii.

Holding spożywczy, którego powołanie zapowiedział rząd, to okłamywanie ludzi.  Ceny w holdingu nie będą niższe, ponieważ jako spółka Skarbu Państwa będzie się musiał kierować zyskiem

lider AgroUnii Michał Kołodziejczak.

Przedstawiciel rolników na antenie Radia Plus nazwał rządowy pomysł paranoją i absurdem. Jego zdaniem powstanie holdingu nie pomoże zbić cen żywności. – Sytuacja jest taka sama jak w przypadku paliw. Ceny na stacjach Orlenu nie są niższe niż na innych stacjach, w tym należących do wielonarodowych korporacji – mówił.

- W holdingu też nie będzie taniej, bo – jak mówią nasi ministrowie - istotą spółek Skarbu Państwa jest zarabianie. One muszą działać według zasad rynkowych. Ziemniaki muszą u nich kosztować 4 zł za kilogram, bo one muszą zarabiać. To będzie tworzenie kolejnej spółki Skarbu Państwa – podsumował Kołodziejczak.

RadioZET.pl/PAP