Zamknij

Branża futrzarska w odwrocie. Nowa ustawa PiS uderza w hodowców

08.09.2020 14:46
Hodowla zwierząt futerkowych. Nowa ustawa PiS oznacza koniec branży
fot. Nicolai Dybdal/shutterstock (ilustracyjne)

Prawo i Sprawiedliwość bierze się za ochronę zwierząt. W najnowszym projekcie partia rządząca proponuje m.in. zakaz hodowli zwierząt futerkowych i ograniczenie uboju rytualnego.

Piątka dla zwierząt to najnowszy projekt Prawa i Sprawiedliwości. Cel? Humanitarne traktowanie zwierząt i większa kontrola społeczna.

Projekcie znalazł się m.in. zakaz hodowli zwierząt futerkowych i ograniczenie oboju rytualnego tylko na potrzeby krajowych związków wyznaniowych. Mają też powstać bezpieczne schroniska, a psy miałyby być spuszczone z łańcuchów.

To koniec branży futerkowej?

Zakaz hodowli zwierząt futerkowych to bat dla branży, która już teraz z trudem radzi sobie na rynku. Mikołaj Jastrzębski z Fundacji VIVA w rozmowie z Business Insider mówił o kryzysie w branży.

Ceny skór spadają, fermy się zamykają, a wybuch pandemii tylko pogłębił cały proces 

W serwisie czytamy, że pięć lat temu polscy hodowcy eksportowali 9 322 781 skór norek, a średnia cena skóry wynosiła 158,34 zł za sztukę. W całym 2019 roku hodowcy sprzedali już 7 043 726 skór norek, ale ich ceny spadły do 95,96 zł za sztukę.

Zobacz także

Hodowcom nie sprzyjają globalne trendy i oświadczenia sieci handlowych o rezygnacji ze sprzedaży prawdziwych futer. Gwoździem do trumny dla przedsiębiorców będzie zapowiedziany przez PiS zakaz hodowli zwierząt futerkowych.

Piątka dla zwierząt. Co zakłada nowy pomysł PiS?

Piątka dla zwierząt to pakiet zmian, które podczas konferencji zaprezentował szef Forum Młodych PiS Michał Moskal. Jak wyliczał, chodzi o "humanitarne traktowanie, kontrolę społeczną ochrony zwierząt, precyzyjne prawo, większą ochronę, bezpieczne schroniska oraz koniec z łańcuchami".

Chcemy pokazać, że miarą naszego człowieczeństwa, jest to, w jaki sposób traktujemy zwierzęta. Chcemy zaimplementować rozwiązania, które funkcjonują chociażby w Austrii, Wielkiej Brytanii czy Chorwacji, i dlatego chcemy zakazać hodowli zwierząt futerkowych

- oświadczył Moskal

Ochrona społeczna zwierząt miałaby polegać na "zwiększeniu kompetencji organizacji pozarządowych w zakresie ochrony zwierząt i umożliwienie asysty policji przy odbieraniu źle traktowanych zwierząt". Michał Moskal mówił też o potrzebie częstych kontroli w schroniskach i nadaniu inspekcji weterynaryjnej prawa do nakładania mandatów. W świetle nowych przepisów schroniska będą mogły być prowadzone wyłączne przez organizacje pożytku publicznego i jednostki samorządowe.

Zobacz także

Dodał, że PiS chce także "doprowadzić do tego, żeby zaprzestać wykorzystywania zwierząt na arenach cyrkowych, gdzie za rozrywką ludzi stoi strach, stres i niekiedy ból zwierząt, które nie znają innego życia, niż ta sfera rozrywki". Zapowiedział też "ograniczenie trzymania zwierząt na stałe na uwięzi". "Koniec z łańcuchami" - oświadczył.

RadioZET.pl/PAP/Business Insider