Zamknij

Hiszpania i Włochy łączą siły w odbudowie gospodarki po pandemii

18.06.2021 22:22
Hiszpania i Włochy łączą siły w odbudowie gospodarki po pandemii
fot. LLUIS GENE/AFP/East News

Władze Włoch i Hiszpanii zasiadły w piątek (18 czerwca 2021) do stołu, aby przedyskutować możliwość wspólnego rozwijania projektów gospodarczych. Celem jest realizacja programu odbudowy gospodarczej po pandemii. Rozmowy bilateralne w Barcelonie przyniosły porozumienie obu stron.

Lockdown wpłynął negatywnie na wiele gałęzi gospodarki. Skutki widać nie tylko w Polsce, ale także na całym świecie. Szczególnie odczuły go kraje, które w dużej mierze zarabiają na turystyce.

Hiszpania i Włochy postanowiły połączyć siły w walce ze skutkami koronakryzysu. W piątek (18 czerwca 2021) spotkali się premierzy Pedro Sanchez i Mario Draghi, a także pochodzący z Hiszpanii szef unijnej dyplomacji Josep Borrell oraz włoski odpowiedzialny w Komisji Europejskiej za sprawy gospodarcze Włoch Paolo Gentiloni. Do Barcelony przybył też szef Parlamentu Europejskiego David Sassoli.

Hiszpania i Włochy łączą siły w odbudowie gospodarki po pandemii

Sancheza przekazał mediom informacje, że władze Hiszpanii i Włoch ustaliły w piątek, iż w okresie wychodzenia z koronakryzysu oba kraje zamierzają ze sobą współpracować m.in. w dziedzinie energetyki wodorowej, transformacji cyfrowej oraz rozwoju projektów przemysłowych.

Podczas spotkania premierów odbywającego się w ramach 18. edycji Forum Dialogu Hiszpańsko-Włoskiego premier Pedro Sanchez powiedział, że Włochy i Hiszpania to odpowiednio trzecia i czwarta gospodarka UE, a kraje wspólnie odpowiadają za 25 proc. PKB państw strefy euro.

Sanchez ocenił, że współpraca Madrytu i Rzymu może pomóc w odbudowie UE po koronakryzysie. Draghi opowiedział się za wdrażaniem odbudowy gospodarczej na zasadach “sprawiedliwości i zrównoważenia”, przy zachowaniu integralności socjalnej.

RadioZET.pl/PAP