Zamknij

Henryk Kowalczyk na czele resortu rolnictwa. Kim jest nowy minister i wicepremier?

26.10.2021 15:41
Kim jest Henryk Kowalczyk
fot. Tomasz Jastrzebowski/REPORTER/East News

Rekonstrukcja rządu staje się faktem. Dotychczasowy minister rolnictwa pożegna się ze stanowiskiem. Kim jest Henryk Kowalczyk, następca Grzegorza Pudy?

Grzegorz Puda nie będzie już ministrem rolnictwa. Premier Mateusz Morawiecki poinformował we wtorek, że nowym ministrem rolnictwa a także wicepremierem ma zostać Henryk Kowalczyk.

Następca Pudy ma bogatą przeszłość polityczną, z której wynika, że żaden resort nie jest mu obcy. Kowalczyk zajmował się już bowiem finansami, środowiskiem, a teraz pokieruje resortem rolnictwa.

Henryk Kowalczyk nowym ministrem rolnictwa

Grzegorz Puda w minionym roku zastąpił Jana Krzysztofa Ardanowskiego na stanowisku ministra rolnictwa, choć wówczas jego kandydatura na szefa resortu budziła spore kontrowersje. Prawo i Sprawiedliwość procedowało wówczas tzw. Piątkę dla zwierząt, która częściowo ograniczała biznes hodowców. Na plan partii rządzącej nie godził się ówczesny minister Ardanowski, który szybko został zastąpiony sojusznikiem partyjnego planu – Grzegorzem Pudą. 

Nowy minister ostatecznie i tak porzucił pracę nad prozwierzęcym projektem. Teraz zastąpić ma go Henryk Kowalczyk, który jak stwierdził w rozmowie z „Super Expressem”, także do projektu Piątki dla zwierząt wracać nie zamierza. Kowalczyk na krótko został zawieszony w prawach członka PiS „za złamanie dyscypliny klubowej”. Chodziło o to, że przyszły minister rolnictwa zagłosował przeciwko wspomnianej Piątce dla zwierząt.

Kowalczyk pracował już w resorcie rolnictwa jeszcze przed przejęciem władzy przez PiS. W rządzie Mateusza Morawieckiego przez rok pełnił funkcję ministra środowiska, a w kolejnych latach był przewodniczącym Komisji Finansów Publicznych w Sejmie.

RadioZET.pl/PAP/SE.pl