Zamknij

Henryk Kowalczyk: „Polski Ład uchwyci duże firmy, które unikają podatków”

17.09.2021 12:38
Henryk Kowalczyk: Polski Ład uchwyci duże firmy, które unikają podatków
fot. ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER/EastNews

Polski Ład ma być receptą na powrót do równowagi gospodarczej kraju po kryzysie pandemicznym. Rządzący pracują jeszcze nad szczegółowym brzmieniem dokumentu. Henryk Kowalczyk zdradził jednak, że duże firmy unikające podatków zostaną uchwycone dzięki nowemu prawu.

Polski Ład to lista wielu zmian w 10 wybranych przez rządzących zakresach. Obejmują one m.in. podatki, emerytury, sektor zdrowia, rodziny, szkolnictwa, kultury, energii i cyfryzacji. Na stronie RadioZET.pl znajdziesz wszystkie nowości w jednym miejscu.

Zdaniem rządzących, Polski Ład ma być wielkim krokiem w rozwoju Polski. Traktowany jest jako wytyczna przyszłych inwestycji dla kraju. Nie wszyscy są jednak zadowoleni z zapowiadanych nowości. Opozycja zarzuca rządowi, że pod przykrywką wsparcia potrzebujących, przemyca wyższe podatki i gorsze warunki prowadzenia biznesu dla przedsiębiorców. Ministerstwo Finansów uważa jednak, że podatku od przychodów nie zapłacą przedsiębiorstwa „uczciwe”.

Polski Ład: „Mniej pieniędzy w budżecie, więcej u ludzi”

Poseł PiS Henryk Kowalczyk skomentował w RMF FM rozwiązania podatkowe zawarte w Polskim Ładzie. Podkreślił, że do tej pory w Polsce podatki są degresywne, czyli maleje skala podatkowa wraz ze wzrostem zarobków i dochodów.

- To nie jest w porządku, podatki powinny być bowiem proporcjonalne. Dlaczego osoby najmniej zarabiające miały płacić łącznie różnych obciążeń blisko 40 proc., a ci, którzy zarabiali najwięcej, płacili 19 proc.? Polski Ład nie zostawia pieniędzy w budżecie. Nawet w stosunku do łącznego obciążenia, to i tak więcej pieniędzy zostanie u ludzi – mówi polityk.

Henryk Kowalczyk wypowiedział się także w temacie dysproporcji w wysokości podatków zwykłych obywateli i firm.

Nie można porównywać podatku CIT z podatkiem PIT. Udało się, choć z wielkim bólem, bo Komisja Europejska to blokowała, wdrożyć podatek od wielkopowierzchniowych sieci handlowych. Polski Ład zawiera m.in. rozwiązanie, które ma na celu uchwycić te duże firmy, które unikają podatków.

Henryk Kowalczyk, poseł PiS

Kowalczyk dodał, że oprócz podatku od powierzchni handlowych wprowadzony zostanie podatek od dużych korporacji. Wyjaśnił, że będzie to "0,4 proc., po to, żeby duże korporacje ten podatek płaciły i go nie unikały". Zapewnił, że małe firmy tego podatku płacić nie będą. "Tyle możemy zrobić i to robimy" – powiedział poseł.

Z kolei niespodziewane dodanie do przepisów mających wdrożyć Polski Ład zapisów o podatku od przychodów będzie miało zdaniem ekspertów znacznie poważniejsze konsekwencje, niż wskazał rząd. Nową daninę mają płacić duże korporacje, dobije ona jednak małe polskie przedsiębiorstwa, które z powodu pandemii i obostrzeń będą ponosić straty.

Henryk Kowalczyk dodał także, że system podatkowy nie jest doskonały: „Ale za rządów PiS udało się uszczelnić ten system o 70 mld złotych w stosunku do lat poprzednich. Uszczelniliśmy podatki, ale teraz te pieniądze przeznaczyliśmy na pomoc rodzinom".

RadioZET.pl/RMF/PAP/Anna Kruszyńska