Zamknij

Hellena: 150 mln zł podatku od cukru w napojach za 20 mln zł

04.01.2021 17:50
napoje Hellena
fot. ARKADIUSZ SWITALA/REPORTER/East News

Podatek cukrowy oficjalnie ma za zadanie zachęcać Polaków do zdrowszego odżywiania się i unikania produktów wysokosłodzonych. Producenci są jednak innego zdania, wskazując na dziurę w budżecie, i już zaczynają liczyć straty. Podają przy tym bardzo ciekawe liczby.

Podatek cukrowy już widać w sklepach. Popularne napoje gazowane zdrożały w skrajnych przypadkach nawet o 80 procent, co widać w przypadku chęci sięgnięcia po Pepsi czy Coca-Colę.

Przez nową daninę zdrożeć mają także piwa bezalkoholowe, a nawet woda w butelkach. Na te ostatnie producenci chcą przenosić część opłat za napoje słodzone, tak by zminimalizować spadek sprzedaży.

Podatek cukrowy: 150 mln zł opłat za cukier w napoju wart 20 mln zł

Sprzedaż słodzonych napojów gazowanych spadnie w 2021 roku o około 30 procent – prognozują producenci. Jednocześnie koszta fiskalne wynikające z wprowadzenia opłaty cukrowej, wzrosną ogromnie.

Zobacz także

Dla konsumentów i producentów będzie to prawdziwy szok, ci ostatni szukają już więc sposobów na zminimalizowanie wzrostu cen. Podstawowym działaniem ma być zmniejszanie opakowań. Czasy, gdy królował butelki o pojemności 2 litrów odeszły w niepamięć.

W sklepach pojawią się za to opakowania o nowych pojemnościach. Producent Helleny poinformował na przykład, że zacznie dystrybuować napoje w butelkach o pojemności 0,85 litra, zastępując opakowanie 1,25 litra. Napój o takiej pojemności, kosztujący do tej pory 2,5 zł, po doliczeniu podatku cukrowego, sprzedawany byłby za około 4 zł.

Zobacz także

Koszta, które w związku z opłatą cukrową będą ponosić producenci, są ogromne. Konkretne kwoty podał w rozmowie z money.pl Jan Kolański, prezes firmy Colian, właściciela marki Hellena.

Do produkcji napojów wykorzystujemy cukier o wartości 20 mln zł, a podatek odprowadzony od tej ilości będzie wynosił aż 150 mln zł.

Jan Kolański

Kolański prognozuje, że opłata cukrowa najmocniej uderzy w polskich producentów i spodziewa się kilku spektakularnych bankructw. Nowy podatek przyczyni się do kolejnego skurczenia rynku, który wskutek pandemii zmalał już o 15 procent.

Opłata cukrowa to tylko jedna z nowych danin wprowadzana przez rząd w 2021 roku Łączy je jedno: unikanie określenia podatek, jako że w kampanii wyborczej PiS obiecywał, że żadnych nowych podatków nie będzie wprowadzać.

RadioZET.pl/money.pl