Zamknij

Zmiany w handlu 2020: wolne niedziele, kasy fiskalne i nowy podatek

30.12.2019 15:13
Zmiany w handlu 2020
fot. Shutterstock/SeventyFour (ilustracyjne)

Niedzielne zakupy zrobimy tylko 7 razy w roku, kolejne branże wymienią tradycyjne kasy fiskalne na urządzenia online, a sklepy przygotują się na nowy podatek. Oto najważniejsze zmiany w handlu w 2020 roku. 

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin  

Zakaz niedzielnego handlu to reforma, która budzi największe kontrowersje nie tylko w branży. 2020 rok przyniesie także inne zmiany.

Coraz więcej wolnych niedziel

Ustawa o ograniczeniu handlu w niedziele i święta weszła w życie 1 marca 2018 roku. Początkowo zakaz obejmował dwie niedziele w miesiącu, w 2019 roku – trzy niedziele. W tym roku handel dozwolony jest bowiem tylko w ostatnią niedzielę miesiąca, a także w dwie kolejne niedziele poprzedzające Boże Narodzenie i w niedzielę przed Wielkanocą.

Zobacz także

W 2020 roku tylko siedem razy w roku można będzie zrobić zakupy w niedzielę. Zakaz handlu nie będzie obowiązywał jedynie w ostatnią niedzielę stycznia, kwietnia, czerwca i sierpnia, a także w dwie kolejne niedziele poprzedzające Boże Narodzenie i w niedzielę przed Wielkanocą.

Zakupów nie zrobimy też w dni świąteczne: 1 stycznia, 6 stycznia, 12-13 kwietnia (Wielkanoc), 1 maja, 3 maja, 11 czerwca (Boże Ciało), 15 sierpnia, 1 listopada, 11 listopada, a także 25 i 26 grudnia.

Zobacz także

Wielka wymiana kas fiskalnych

Wymiana kas w handlu i w usługach już ruszyła. Kasy fiskalne online to urządzenia, które docelowo mają zastąpić tradycyjne kasy z papierową rolką. Nowe kasy mają opcję przesyłania danych o wszystkich transakcjach do skarbówki. Cel? Uszczelnienie VAT i wyłapanie oszustów. 

Zobacz także

Jako pierwsi, do końca roku kasy muszą wymienić przedsiębiorcy świadczący usługi naprawy pojazdów i wulkanizacji. Do końca czerwca 2020 roku z tradycyjnych kas można będzie korzystać w gastronomii czy w hotelarstwie. Od stycznia 2021 roku w kasy online muszą wyposażyć się przedstawiciele branży budowlanej, fryzjerskiej i medycznej.  Pozostali podatnicy nie mają określonego terminu na wymianę dotychczas używanych kas rejestrujących. Mogą z nich korzystać do czasu wygaśnięcia zezwoleń. Kasy z elektronicznym zapisem kopii będą dostępne w sprzedaży do końca 2022 roku. Tradycyjnych kas z papierową rolką nie można już kupić. Kasy rejestrujące z elektronicznym i papierowym zapisem kopii będą stopniowo wycofywane z rynku w wyniku naturalnej wymiany starych urządzeń na nowe.

Zobacz także

Co z podatkiem handlowym? 

Sklepy zostaną obciążone podatkiem handlowym najprędzej w lipcu 2020 roku. Rada Ministrów przyjęła ustawę w sprawie zawieszenia pobierania tej opłaty do tego czasu. Polski ustawodawca założył, że podatek będzie odprowadzany od przychodu a jego stawka miała wynieść 0,8 procenta powyżej 17 milionów i poniżej 170 milionach złotych przychodu miesięcznie. Powyżej tej kwoty sklepy zapłaciłyby 1,4 procenta podatku.  Bruksela zauważyła, że taki podatek może faworyzować małe sklepy. Sprawę nadal bada TSUE.

Zobacz także

RadioZET.pl