Zamknij

Niebezpieczne paragony sklepowe. W ich składzie jest szkodliwy bisfenol

Piotr Drabik
04.02.2019 15:34
Handel. Paragony sklepowe zawierają szkodliwy bisfenol
fot. Pushish Images/Shutterstock (ilustracyjne)

Niepokojące wyniki badań amerykańskich naukowców. Ponad 90 proc. sprawdzonych paragonów papierowych zawierało bisfenol – szkodliwą dla zdrowia substancję chemiczną. Problem dotyczy również paragonów z polskich sklepów.  

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Facebooku

Bisfenol to wciąż szeroko wykorzystywany w przemyśle środek chemiczny, który możemy spotkać w wielu plastikowych opakowaniach.

Jak podał Forbes, składowi papierowych paragonów przyjrzeli się specjaliści z organizacji pozarządowej Ecology Center z amerykańskiego miasta Ann Arbor w stanie Michigan.

Na 208 sprawdzonych paragonów ze 150 różnych firm (najwięcej z barów i restauracji), aż 93 proc. miało w składzie pozytywny wynik na obecność Bisfenoolu A (BPA) i S (BPS). 

Bisfenol A - trucizna z plastiku

Jakie są negatywne skutki narażenia na bisfenol?

Te organiczne związki chemiczne są powszechnie stosowane do produkcji tworzyw sztucznych – np. klejów, butelek czy opakowań na żywność. Naukowcy od lat alarmują, że zbyt długi kontakt z bisfenolem może negatywnie wpłynąć na układ nerwowy, zwłaszcza u małych dzieci.

BPA może negatywnie wpłynąć na gospodarkę hormonalną, w tym na układ rozrodczy. Groźna substancja może powodować m.in. przedwczesne pokwitanie, drażnić drogi oddechowe, a nawet uszkadzać oczy i wywoływać reakcje alergiczne. 

„Jesteśmy szczególnie zaniepokojeni skutkami codziennej ekspozycji na BPA i BPS przez małe dzieci i kobiety w ciąży oraz pracowników trzymających paragony. Kasjerzy, kelnerzy i pracownicy banków trzymają średnio 30 paragonów na godzinę” – podkreślono w raporcie. Dodano, że po pracy poziom BPA i BPS w ich moczu i krwi jest znaczni wyższy niż reszty społeczeństwa.

Ecology Center zalarmowało, że tylko niewielka część amerykańskich przedsiębiorców korzysta z alternatywnych papierów do druku paragonów.

Negatywne skutki ekspozycji na BPA i BPS potwierdził w rozmowie z portalem WP.pl prof. Tadeusz Szmańko z Katedry Technologii Surowców Zwierzęcych i Zarządzania Jakością Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu.

– Najbardziej narażone na szkodliwe działanie bisfenolu są młode dziewczyny i kobiety – podkreślił prof. Szmańko.

Pijemy... plastik! Potwierdzono, że ma go 90. proc. butelkowanej wody

Czy paragony z polskich sklepów są szkodliwe?

W polskich sklepach również używanie paragonów ze szkodliwym bisfenolem jest powszechne.

Sieć handlowa Lidl w rozmowie z WP.pl zapewniła, że „paragony wydawane klientom naszej sieci są w pełni bezpieczne”.

– W przypadku dopuszczalnych zawartości substancji chemicznych takich jak na przykład bisfenol A, nasza sieć ma dużo bardziej restrykcyjne wymagania. Nasze rolki kasowe są produkowane z papieru pozbawionego w praktyce bisfenolu A oraz większości substancji z grupy fenoli – przekazała Aleksandra Robaszkiewicz, przedstawicielka Lidla, w rozmowie WP.pl.

O bezpieczeństwie paragonów zapewnił również właściciel sklepów Żabka Polska. 

Papier przeznaczony do drukowania paragonów, który jest dostarczany Franczyzobiorcom przez sieć, spełnia wszelkie normy obowiązujące w naszym kraju. Drukarki fiskalne posiadają odpowiednie atesty gwarantujące bezpieczeństwo naszym Klientom” – napisało w komunikacie biuro prasowe Żabki Polska, cytowane przez WP.pl.

Jednocześnie Żabka Polska „nie podejmowała dotąd działań w zakresie badań dotyczących bisfenolu”, ale sieć handlowa skierowała zapytania o skład papieru do paragonów do stałego dostawcy.

Bomba chemiczna w Twoim domu? Główne źródła toksyn w pomieszczeniach

RadioZET.pl/Forbes/WP.pl/PTD