Zamknij

Czy rząd zrekompensuje sklepom koszty zakupu rękawiczek?

05.06.2020 18:42
Handel. Czy rząd zrekompensuje sklepom wydatki na rękawiczki ochronne?
fot. Shutterstock/Anna Fedorova_it(ilustracyjne)

W związku z epidemią koronawirusa rząd zobligował sprzedawców do zapewnienia klientom rękawiczek ochronnych i płynów do dezynfekcji. W przepisach nie było jednak ani słowa o finansowaniu tych środków. Sprzedawcy sami ponieśli te koszty. Czy będą mogli liczyć na rekompensatę?

Epidemia koronawirusa oznacza dla przedsiębiorców nie tylko straty w związku z ograniczeniem w biznesie, ale także wydatki. Rząd zobligował branżę handlową do zapewnienia klientom środków bezpieczeństwa tj. rękawiczek i płynów do dezynfekcji. Czy sprzedawcy będą mogli liczyć na rządową rekompensatę poniesionych kosztów?

Posłanka Marta Golbik w interpelacji pyta o to Ministerstwo Rozwoju i dodaje, że rządowe ograniczenia w związku z liczbą klientów także wpłynęły na poziom start w tej branży.

Rząd zrekompensuje sklepom wydatki na zakup rękawiczek i płynów dezynfekcyjnych?

W interpelacji poselskiej Marty Golbik z Koalicji Obywatelskiej czytamy, że sieci handlowe i klienci mieli problem ze zorganizowaniem rękawiczek ochronnych w sklepach. Środków ochrony brakowało na rynku, a rozporządzenie nie precyzowało, kto ma zapewnić sieciom handlowym stały dostęp do rękawiczek.

Posłanka pyta również czy placówki handlowe bądź klienci otrzymają rekompensaty finansowe za wydatki poniesione na zakup rękawiczek i płynów dezynfekcyjnych wykorzystywanych w sklepach. W interpelacji czytamy również o rekompensatach za straty odnotowane przez sklepy w związku ze zmniejszoną liczbą obsługiwanych klientów.

Zobacz także

Marek Niedużak z resortu rozwoju w odpowiedzi na pytania posłanki przywołuje przepisy rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 19 kwietnia 2020 roku w sprawie obostrzeń w handlu. Mowa w nim o obowiązku zapewnienia przez placówki handlowe i usługowe, a także osoby zarządzające targowiskami rękawiczek jednorazowych lub środków do dezynfekcji rąk dla klientów.

Sprzedawcy mieli zatem wybór: albo udostępnić klientom płyn do dezynfekcji, albo rękawiczki.

Zobacz także

Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Rozwoju poinformował również, że rząd nie pracuje nad przepisami dotyczącymi rekompensat finansowych dla placówek handlowych za wydatki na zakup rękawiczek i płynów dezynfekcyjnych.

Nie będzie też rekompensaty z tytułu strat odnotowanych przez mniejszą liczbę klientów.

 RadioZET.pl/Dlahandlu.pl