Zamknij

Pracodawcy za zniesieniem zakazu handlu. Co przewiduje projekt?

28.07.2020 16:00
Handel w niedziele znów możliwy? Oto założenia projektu ustawy
fot. Shutterstock/Bignai (ilustracyjne)

Rada Dialogu Społecznego pracuje nad projektem dotyczącym tymczasowego zniesienia zakazu handlu w niedzielę. Jak miałoby to wyglądać w praktyce?

Zakaz handlu w niedziele nie sprzyja handlowcom szczególnie w czasie pandemii. Lockdown wywołany koronakryzysem sprawił, że sklepy przestały zarabiać, przez co dalsze prowadzenie biznesu mogło stać się nieopłacalne.

To właśnie w czasie koronakryzysu ponownie na arenę polityczną wraca temat zniesienia istniejącego od przeszło dwóch lat zakazu. Jak informuje organizacja Pracodawcy RP, strona pracodawców Rady Dialogu Społecznego przygotowała projekt tymczasowego zniesienia zakazu handlu w niedzielę.

Zniesienie zakazu handlu w niedzielę. Co zakłada projekt?

Projekt, którym zajmie się RDS zakłada tymczasowe zawieszenie stosowania zakazu handlu w ostatni dzień tygodnia na czas stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii oraz w okresie 180 dni po ich odwołaniu. Cel? Ochrona miejsc pracy i ratowanie sektora handlu. 

Zobacz także

Pracodawcy RP powołują się na prognozy OECD na kolejne lata. Scenariusze nie są optymistyczne: PKB spadnie w tym roku minimum o 7,4 proc. Gdy prognozę skorygujemy o wystąpienie ewentualnej drugiej fali koronawirusa spadek PKB można oszacować nawet na 9,5 proc. Z kolei według wyliczeń Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW) polska gospodarka skurczy się w 2020 roku o 4,6 proc. Komisja Europejska przewiduje spadek polskiego PKB o 4,3 proc.

Zobacz także

Zdaniem przedsiębiorców zrzeszonych w RDS, w tym Pracodawców RP, wobec niestabilnej gospodarki należy zmienić przepisy tak, by ochronić miejsca pracy. Odpowiedzią byłoby zawieszenie zakazu handlu w niedzielę.

Pozwoliłoby to zarówno poprawić sytuację sektora handlowego, jak również wpłynąć pozytywnie na kwestie zdrowotne, bowiem handel zostanie rozłożony na 7 dni, przez co zmniejszy się natężenie klientów w placówkach handlowych 

– informują Pracodawcy RP

W projekcie znajdą się też propracownicze rozwiązania w tym m.in. zagwarantowanie pracownikom handlu dwóch wolnych niedziel w okresie kolejnych 4 tygodni. Chodzi zarówno o etatowych pracowników, jak i tych zatrudnionych na podstawie umów cywilnoprawnych.

Takie rozwiązanie motywowane jest dążeniem do osiągnięcia tożsamego celu, co wprowadzenie zakazu handlu w każdą niedzielę, bez tak daleko idących negatywnych skutków dla gospodarki, jak obecnie obowiązujące restrykcje 

– argumentują Pracodawcy RP

Organizacja wskazuje na wagę sektora handlowego dla całej gospodarki. W branży tej pracowało w 2018 roku 1,2 mln osób, co stanowiło 10 proc. wszystkich pracowników sektora prywatnego. Prognozowana recesja idzie w parze ze wzrostem bezrobocia, co nie ominie także branży handlowej.

RadioZET.pl/mat.pras