Zamknij

Handel w niedziele powróci? Branża ma plan na odmrożenie gospodarki

15.04.2020 14:54
Handel w niedziele i otwarcie galerii. Oto postulaty branży handlowej
fot. eldar nurkovic/Shutterstock (ilustracyjne)

Zniesienie zakazu handlu, nowe godziny dla seniorów i otwarcie galerii handlowych. Branża przedstawiła swoje postulaty na odmrożenie gospodarki.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Facebooku

Polska Organizacja Handlu i Dystrybucji zrzeszająca kilkanaście sieci handlowych działających w Polsce przedstawiła swój plan na odmrażanie gospodarki.

Branża proponuje, by zmiany wprowadzać stopniowo w dwóch etapach: po 19 kwietnia i w okresie zahamowania skali zachorowań i zgonów.

Na szczycie listy zaleceń dla rządu na najbliższe dni jest zniesienie zakazu handlu w niedziele. Zdaniem organizacji to pozwoli na „rozładowanie” ruchu w ciągu tygodnia, utrzymanie ciągłości dostaw i miejsc pracy w handlu.  

Zobacz także

Branża domaga się też wprowadzenia nowego limitu osób przebywających w sklepie 

„Dla placówki handlowej o powierzchni do 100 m2 – 3 osoby na jedno stanowisko kasowe, dla placówki handlowej o powierzchni powyżej 100 m2 – 1 osoba na 15 m2 powierzchni użytkowej budynku” – czytamy w komunikacie.

Obowiązujące dziś przepisy mówią o limicie trzech osób na jedno stanowisko kasowe bez względu na powierzchnię sklepu.

Zobacz także

Branża chce też zniesienia ograniczeń w funkcjonowaniu marketów budowlanych z uwzględnieniem nowego limitu osób przebywających w sklepie. „Działalność tej części sektora jest istotna z uwagi na asortyment konieczny na wypadek awarii w gospodarstwach domowych. Ponadto markety budowlane wspierają firmy realizujące prace remontowe, ważne dla gospodarki i utrzymania miejsc pracy” – czytamy w postulatach organizacji.

Inne postulaty dotyczą zamknięcia galerii handlowych i ograniczenia w związku z tym działalności handlowców. Branża chce dopuścić prowadzenie handlu detalicznego w obiektach handlowych o powierzchni sprzedaży powyżej 2000 m2 dla wybranych przedsiębiorców. Chodzi o tych handlowców, „których przeważająca działalność polega na sprzedaży detalicznej mebli, sprzętu oświetleniowego, pozostałych artykułów użytku domowego oraz sprzętu sportowego”.

Zobacz także

Co więcej, organizacja chce zniesienia ograniczeń dla funkcjonowania wszystkich obiektów handlowych o powierzchni powyżej 2000 m2, w tym galerii handlowych, parków handlowych oraz placówek wolnostojących z uwzględnieniem nowego limitu osób przebywających w sklepie.

Postuluje też o przesunięcie godzin dla seniorów. Dla tych klientów, zdaniem branży sklepy powinny być otwarte w godzinach porannych, tuż po otwarciu marketów. Zgodnie z obowiązującymi przepisami sklepy obsługują jedynie seniorów w godzinach 10-12.

Zobacz także

Organizacja pisze także o konieczności utrzymania 1,5m odległości w kolejce do kas i zapewnienie przez sklepy rękawiczek jednorazowych dla klientów.

W dalszej perspektywie czasowej handlowcy apelują o zwiększenie limitu osób je jedno stanowisko kasowe w sklepie do 6 osób w przypadku placówek o powierzchni do 100 m2. W przypadku większych sklepów, na jedną kasę po „opanowaniu” epidemii powinno przypadać 10 klientów. Wówczas godziny dla seniora powinny być zastąpione jedną godziną.

W okresie pandemii sieci handlowe zrzeszone w Polskiej Organizacji Handlu i Dystrybucji dokładają na co dzień wszelkich starań, aby zapewnić obywatelom bezpieczny i stały dostęp do niezbędnych produktów. Apelujemy do rządu o podejmowanie działań wobec branży z uwzględnieniem skali działania sektora i konieczności planowania działań z wyprzedzeniem 

– informuje organizacja

RadioZET.pl