Zamknij

Handel sparaliżowany nawet bez lockdownu? Pracownicy na kwarantannie

26.11.2021 14:51
Pracownicy sklepów na kwarantannie
fot. Marek BAZAK/East News

Nie tylko lockdown może sparaliżować sklepy. Coraz więcej osób wysyłanych jest na kwarantannę, przez co handlowcy będą potrzebowali dodatkowych rąk do pracy – alarmuje serwis Wiadomościhandlowe.pl.

Lockdown ma być w najbliższym czasie przedmiotem dyskusji w parlamencie. Rosnąca liczba zakażeń skłania rządzących do rozważenia dodatkowych kroków w sprawie obostrzeń. Obowiązujące dziś w handlu restrykcje ograniczają się do limitu osób w sklepach, utrzymywania dystansu i noszenia maseczek. 

Sprzedawcy jednak i bez lockdownu mają problem: może zabraknąć rąk do pracy. Serwis Wiadomościhandlowe.pl podał, że niemal 740 tys. mieszkańców Polski przebywa na kwarantannie.

W sklepach zabraknie rąk do pracy?

Przedsiębiorcy obawiają się lockdownu, a wraz ze wzrostem liczby zakażeń, rośnie ryzyko, ze rząd zdecyduje się na obostrzenia. Jak zauważa serwis Wiadomościhandlowe.pl, dodatkowym problemem dla handlowców jest brak rąk do pracy. Powód? Pracownik na kwarantannie.

To problem dla sieci handlowych, które w trybie pilnym muszą szukać zastępstw dla pracowników wypadających nagle z grafiku” – czytamy w serwisie.

Jak wynika z danych resortu zdrowia, 738 tys. Polaków wysłano na kwarantannę. Mowa o co 50-tym Polaku, czyli o około 2 proc. społeczeństwa. Portal zestawił te dane ze statystykami dotyczącymi zatrudnienia w handlu. W sklepach pracuje nawet 2 mln Polaków, co zdaniem serwisu pozwala z dużą dozą prawdopodobieństwa stwierdzić, że problem dotyczy także zatrudnionych w tym sektorze.

Warto nadmienić, że w świetle obowiązujących przepisów osoby zaszczepione nie są kierowane na kwarantannę. Zatem 738 tys. osób na kwarantannie to tylko osoby niezaszczepione.

Ministerstwo Zdrowia w piątek 26 listopada 2021 roku odnotowało  26 735 nowych przypadków koronawirusa. Łącznie od 4 marca ub.r., gdy wykryto w Polsce pierwsze zakażenie SARS-CoV-2, potwierdzono 3 461 066 przypadków. Zmarło 82 607 osób z COVID-19.

RadioZET.pl/Wiadomościhandlowe.pl