Zamknij

Handel olejem opałowym na nowo. Trzeba zgłosić się do skarbówki

24.08.2020 08:34
Obrót olejem opałowym na nowo
fot. Shutterstock/Tiko Aramyan(ilustracyjne)

Podatnicy, którzy używają olej opałowy na przykład do ogrzewania mieszkania, muszą zgłosić się do skarbówki. Sprzedawcy także będą musieli się zarejestrować.

Krajowa Administracja Skarbowa przypomina o nowych przepisach dotyczących obrotu opalowym stosowanym do celów grzewczych.

Do końca sierpnia, zarówno kupujący jak i sprzedający olej opałowy, muszą zarejestrować się w skarbówce. Jak dokonać takiego zgłoszenia?

Obrót olejem opałowym na nowych zasadach

Od 1 września zakup i sprzedaż oleju opałowego do celów grzewczych nie będą możliwe bez wcześniejszej rejestracji w skarbówce. 31 sierpnia upływa okres przejściowy dla podmiotów sprzedających paliwa opałowe, a także  dla podmiotów zużywających te paliwa do celów grzewczych.

Jeżeli używamy oleju opałowego do ogrzewania budynku mieszkalnego musimy zarejestrować się  w urzędzie skarbowym jako zużywający podmiot olejowy. Rejestracji muszą dokonać również osoby fizyczne i podmioty nieprowadzące działalności gospodarczej. Bez rejestracji nie będzie możliwy zakup takiego oleju i wykorzystanie go w urządzeniu grzewczym 

- mówi Anita Wielanek, rzecznik Prasowy Szefa Krajowej Administracji Skarbowej

Podmioty te muszą do 31 sierpnia złożyć zgłoszenie w skarbówce. Chodzi o druk AKC-RU dla sprzedawców, który jest potwierdzeniem nadania statusu podmiotu pośredniczącego. Taki druk złożyć powinni także nabywcy jako podmiot zużywający olej opałowy. Obowiązek ten obejmuje również osoby fizyczne i podmioty nieprowadzące działalności gospodarczej.

Zobacz także

Takiej rejestracji można dokonać bez wychodzenia z domu. Zgłoszenie można przesłać elektronicznie za pośrednictwem portalu PUESC (Platforma Usług Elektronicznych Skarbowo-Celnych). Osoby fizyczne mogą dokonać zgłoszenia za pośrednictwem Portalu Podatkowego.

Można udać się także do urzędu i złożyć wniosek w formie papierowej.

RadioZET.pl/mat.pras